„GENEZA KASZUBSKIEGO OBRAZU NA SZKLE – OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA”

Dodane przez Brajan Kobus - wt., 11/10/2022 - 07:40

Kategoria

Gminne Centrum Kultury w Czersku zaprasza na wystawę Włodzimierza Ostoja-Lniskiego, będącą realizacją projektu w ramach stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego.

Wystawę można zwiedzać w dniach 0d 12 do 26 października w czytelni Biblioteki Publicznej w Czersku, ul. Dworcowa 31.

Celem projektu było wykonanie trzech kompletów obrazujących cykl powstawania kaszubskich obrazów na szkle z podłożonym drzeworytem.

Malarstwo kaszubskie jest uważane za najbardziej polskie – bez naleciałości obcych wzorów z ościennych terenów. Znanych jest 9 starych kaszubskich obrazów na szkle. W centralnej części obrazów podłożone są drzeworyty, litografie i obrazek dewocyjny.
Projekt miał na celu kształtowanie prawidłowych wzorców malowania na szkle, wypracowanych przez przodków, nawiązując do tradycji i kontynuować współczesne kaszubskie malarstwo.

Włodzimierz Ostoja-Lniski w ramach projektu wykonał trzy drzeworyty:
•    „PIETA”,
•    „MATKA BOSKA BOLESNA”,
•    „ŚWIĘTA RODZINA”

Drzeworyt to ostatnio ulubiona dziedzina twórczości artysty. Znajduje ona uznanie wśród etnografów, a wykonane drzeworyty trafiły już do wielu muzeów.

Projekt obejmował:
1.    wykonanie klocka drzeworytniczego,
2.    wykonanie odbitki czarno-białej,
3.    podkolorowanie drzeworytu,
4.    wykonanie malatury kwiatowej na szkle,
5.    podłożenie podkolorowanego drzeworytu pod szkło.

W ten sposób powstały trzy komplety obrazujące genezę kaszubskiego obrazu na szkle, nawiązujące do tradycyjnego wykonywania kaszubskich obrazów na szkle.

Włodzimierz Ostoja-Lniski ma nadzieję, że dzięki projektowi znajdą się naśladowcy dawnych wzorów, co pozwoli zachować od zapomnienia tradycyjną sztukę malowania na szkle.
 

Strony w dziale:

Strony w dziale:

Strony w dziale:

Strony w dziele: