110-lecie Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Czersku

Dodane przez Michał Rytlewski - czw., 17/03/2022 - 10:51

Kategoria

Dokładnie 17 marca 1912 roku w Czersku założono Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”. Dziś władze gminy Czersk oraz przedstawiciele naszych klubów i organizacji sportowych złożyli kwiaty upamiętniające tę sportowo-patriotyczną organizację. Rys historyczny „Sokoła” przedstawił Roman Bystryk, który bliżej zapoznał się z działalnością organizacji. Poniżej fragment jego opracowania. Całość znajduje się w załączniku. Warto poczytać. 
Organizację założył i kierował nią kupiec Stanisław Kalinowski. Do „Sokoła” wstąpiło 75 mieszkańców Czerska. Po zakupieniu sprzętu prowadzono ćwiczenia gimnastyczne. Powstała także sekcja lekkoatletyczna. Organizowano wycieczki turystyczne. Istniała biblioteka z czytelnią, w której odbywały się wykłady z historii i literatury polskiej. W pierwszym okresie głównymi działaczami byli: Konstanty Kopicki, Augustyn Szpręga, Klemens Sadowski, Mroczyński. Gdy 6 stycznia 1919 roku w Czersku wybuchło powstanie przeciw pruskiemu zaborcy w walce brali udział członkowie czerskiego „Sokoła”. W 1920 roku wielu „Sokołów” ochotniczo walczyło z najazdem bolszewickim.
W okresie międzywojennym Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” liczyło w Czersku kilkuset członków i było największą organizacją sportową w mieście. Prowadziła ona szeroką działalność sportową, kulturalną i społeczną. Do służby wojskowej przygotowano ćwiczenia z musztry i strzelania. Powstały drużyny: piłki nożnej, piłki ręcznej, koszykówki i siatkówki. Organizowano wyścigi kolarskie i biegi przełajowe.
Jakie czasy osiągali zawodnicy na 100 czy 800 metrów? Co robili po zawodach? Ile osób uczestniczyło w sokolich zjazdach?
Więcej o czerskim „Sokole” przeczytacie w załączonym tekście. 

 

Strony w dziale:

Strony w dziale:

Strony w dziale:

Strony w dziele: