Rewitalizacja części miasta Czersk

Dodane przez Brajan Kobus - wt., 01/10/2019 - 11:42

Rewitalizacja części miasta Czersk

Celem projektu jest rewitalizacja zdegradowanej obecnie części miasta Czersk.

Rzeczowa realizacja projektu obejmowała będzie:

  1. Przebudowę oraz remont części budynku dworca kolejowego przy ul. Kolejowej 7 na cele społeczne. W części budynku objętej projektem zostaną przeprowadzone prace remontowe m.in.: roboty konstrukcyjne, instalacyjne, wykończeniowe wewnętrzne i zewnętrzne wraz z wyposażeniem. Zadanie przewiduje także zagospodarowanie terenu wokół budynku, w tym utworzenie patio.  W budynku znajdowały się będą pomieszczenia Punktu Opieki Dziennej dla osób niesamodzielnych, seniorów, osób z niepełnosprawnościami, rodzin oraz placówka wsparcia dziennego "Świetlica podwórkowa".
  2. Remont części wspólnych budynku komunalnego oraz zagospodarowanie terenu wokół budynków mieszkalnych Zadanie obejmowało będzie: remont części wspólnych budynku komunalnego: remont klatki schodowej oraz zagospodarowanie terenu wokół budynków mieszkalnych poprzez remont chodników, miejsc parkingowych, opasek wokół budynków oraz budowę placu zabaw, siłowni zewnętrznej przy ul. Transportowców. Przewiduje się także wyremontowanie 5 podwórek (zadanie realizowane w partnerstwie ze Spółdzielnią Mieszkaniową w Chojnicach i Wspólnotą Mieszkaniową Przytorowa 3 w Czersku) oraz nasadzenie zieleni.
  3. Remont infrastruktury drogowej ul. Transportowców ul. Wojska Polskiego , polegający na wymianie nawierzchni, wykonaniu chodników, kanalizacji deszczowej i oświetlenia.
  4. Budowę ogólnodostępnego boiska wielofunkcyjnego wraz z ogrodzeniem przy ul. Dworcowej. W wyniku realizacji zadania powstanie boisko, które zawierało będzie w sobie 4 funkcje: boisko do piłki ręcznej, 2 boiska do koszykówki, boisko do siatkówki, kort do tenisa ziemnego. Wykonany zostanie drenaż podziemny, ogrodzenie, nawierzchnia otoczenia i oświetlenie.
  5. Zagospodarowanie przestrzeni wokół budynków - nasadzenie zieleni i prowadzenie ogródków i wykonanie murali Zadanie polegać będzie na nasadzeniu zieleni, stworzeniu trawników oraz przydomowych ogródków przez mieszkańców i wykonanie murala.  Zadania te będą realizowane wspólnie z mieszkańcami i organizacjami pozarządowymi. Przeprowadzone zostaną też warsztaty, prowadzone przez organizacje pozarządowe, w celu wzbogacenia wiedzy mieszk. na temat pielęgnacji i prowadzenia ogródków. Realizacja projektu przyczyni się do rewitalizacji zdegradowanego i dysfunkcyjnego obszaru miasta, wyprowadzenia go ze stanu kryzysowego, nadania przestrzeni nowych funkcji, a także do wykorzystanie potencjału obszaru i stworzenia funkcjonalnej, estetycznej i zharmonizowanej przestrzeni. To z kolei przyczyni się do wzrostu atrakcyjności gospodarczej, inwestycyjnej i przestrzennej obszaru oraz wzrostu poziomu aktywności społecznej i gospodarczej mieszkańców, a także do poprawy jakości życia mieszkańców i użytkowników obszaru. Realizacja kompleksowego przedsięwzięcia rewitalizacyjnego wpłynie na ożywienie społeczno-gospodarczego obszaru i zminimalizuje negatywne zjawiska społeczne, gospodarcze i przestrzenne.

Efektem realizacji projektu zintegrowanego będzie wyprowadzenie rewitalizowanego obszaru ze stanu kryzysowego. Realizacja projektu infrastrukturalnego zapewni kompleksowe zagospodarowanie przestrzeni publicznej, przebudowę infrastruktury komunalnej oraz przebudowę istniejącej zabudowy i jej zaadaptowanie na cele społeczne. Zaadaptowanie części budynku dworca na cele społeczne umożliwi rozwój usług społecznych, opiekuńczo-wychowawczych dla osób niesamodzielnych, starszych i niepełnosprawnych, a także wsparcie opiekunów tych osób, szczególnie w zakresie aktywizacji zawodowej oraz poszerzenie oferty kulturalnej i oferty spędzania czasu wolnego. Realizacja projektu umożliwi również wdrożenie działań z zakresu kształtowania kapitału społecznego i integracji międzypokoleniowej, a także wsparcie rodzin dysfunkcyjnych w sprawach wychowawczo-opiekuńczych poprzez organizację zajęć i warsztatów rozwijających podstawowe umiejętności społeczne dzieci i ich rodziców. W konsekwencji realizacja projektu zintegrowanego przyczyni się do zmniejszenia poziomu bezrobocia, zmniejszenia się liczby rodzin korzystający z zasiłków pomocy społecznej z powodu problemów wychowawczo-opiekuńczych i do zmniejszenia liczby osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym.

Wartość projektu:  5 776 224,00

Wkład UE: 3 170 581,15

Budżet państwa: 576 469,29

Strony w dziale:

Strony w dziale:

Strony w dziale:

Strony w dziele: