Wyjazd na musical „Metro” i spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Rytlu

Dodane przez Brajan Kobus - wt., 11/06/2024 - 11:30

Kategoria

Kwiecień i maj były bardzo intensywne dla Klubowiczów DKK. Na początku kwietnia klubowicze pojechali do Bydgoszczy na musical „Metro. 30 lat później”. Pod koniec kwietnia spotkali się, żeby porozmawiać o książce Łukasza Orbitowskiego ”Inna Dusza”, natomiast w maju dyskutowali o książce pt. „Miłosz. Biografia” Andrzeja Franaszka.

Z okazji jubileuszu 30 lat musicalu „Metro” odbyła się trasa po całej Polsce. W związku z tym klubowicze DKK w Rytlu w kwietniu pojechali  do Bydgoszczy obejrzeć legendarny musical Janusza Józefowicza - scenarzysty, choreografa i reżysera. Członkowie DKK na żywo obejrzeli grupę młodych wykonawców opowiadających o marzeniach i rozczarowaniach, o pasji i zdradzie, o młodzieńczych ideałach i władzy pieniądza, a przede wszystkim historię romantycznej miłości.

Podczas kwietniowego spotkania klubowicze dyskutowali o „Innej Duszy” Łukasza Orbitowskiego, który za powieść zdobył Paszport Polityki, nominacje do Nagrody Literackiej "Nike” oraz do Nagrody Literackiej Gdynia.
Jest to lektura oparta na faktach. Autor opisuje historię Jędrka, mordercy z Bydgoszczy, który zabił swojego kuzyna i nastoletnią sąsiadkę. Polecamy książkę dla czytelników o mocnych nerwach, chcących poznać niepokojący obraz miasta i jego mieszkańców z lat dziewięćdziesiątych.

W maju natomiast klubowicze skupili swoją uwagę na książce „Miłosz. Biografia” autorstwa Andrzeja Franaszka. 
Autor poświęcił dziesięć lat na zbieranie materiałów dotyczących życia i twórczości noblisty. Ukazuje Czesława Miłosza jako człowieka niepozbawionego wad i słabości. Skupia się też nie tylko na życiu prywatnym i rodzinnym twórcy, ale i z podobną skrupulatnością opisuje rozwój zawodowy poety. 
Znaleźć można w każdym rozdziale poetycki komentarz. Autor umieścił fragmenty korespondencji, wypowiedzi zarówno polskiego noblisty jak i osób, które miały okazję z nim przebywać. Franaszek przedstawia czytelnikom barwny portret jednego z największych twórców XX wieku, ale zarazem kawał historii tego stulecia. Fantastycznie operuje zebranym materiałem, nie przytłaczając czytelnika nadmiarem wiadomości. 
Klubowiczom nasunęło się pytanie podczas rozmowy, czy jeszcze dzisiaj oprócz takich spotkań jak DKK ktoś do Miłosza sięga? Co zachęca do tego, żeby postrzegać Czesława Miłosza jako poetę XX wieku i czy duży wpływ na twórczość miała sytuacja polityczna w okresie powojennym? 
Zachęcamy do niezwykle pokaźnej lektury – liczy bowiem około tysiąca stron, ale napisana jest językiem przyjaznym dla czytelnika i zasługuje na miano wydarzenia Roku Czesława Miłosza.

Kolejne spotkanie DKK w Rytlu odbędzie się 27 czerwca br. i sięgamy po książkę Eleny Ferrante „Czas porzucenia”.

Mat. Moderator Małgorzata Kowalewska-Remisz
 

Strony w dziale:

Inwestycje zrealizowane w latach 2019-2024

Strony w dziale:

Strony w dziale:

Strony w dziele: