Zastrzeż PESEL i chroń swoje dane w mObywatelu 2.0

Dodane przez Brajan Kobus - pon., 10/06/2024 - 09:06

Kategoria

Liczba prób wyłudzeń kredytów na cudze dane rośnie. Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło więc do aplikacji mObywatel 2.0 usługę Zastrzeż PESEL. Dzięki niej użytkownik może zastrzec swój numer PESEL, cofnąć zastrzeżenie i ponownie je ustawić. Widzi też, jakie firmy i instytucje sprawdzały jego numer PESEL i z jakiego powodu. Od 1 czerwca 2024 instytucje finansowe będą miały obowiązek sprawdzenia statusu numeru PESEL np. przed udzieleniem pożyczki.

W związku ze wzrostem przestępczości z wykorzystaniem skradzionych danych osobowych* Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło usługę Zastrzeż PESEL. Dzięki niej użytkownik aplikacji mObywatel 2.0 może:
•    zastrzec swój numer PESEL,
•    cofnąć zastrzeżenie (bezterminowo lub czasowo),
•    dowiedzieć się, kto sprawdzał jego numer PESEL i z jakiego powodu,
•    sprawdzić historię swoich zastrzeżeń.

Zastrzeżenie i cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL

Zastrzeżenie numeru PESEL zabezpiecza przed niechcianym kredytem lub zakupem na raty.
Po zastrzeżeniu numeru PESEL nadal można:
•    pójść do lekarza,
•    zrealizować receptę,
•    kupić bilety lotnicze,
•    załatwić sprawę w urzędzie.
Cofanie zastrzeżenia numeru PESEL jest szczególnie przydatne, kiedy chcemy z niego skorzystać, np. wziąć kredyt lub kupić sprzęt na raty. Po cofnięciu zastrzeżenia można ponownie zabezpieczyć swój numer PESEL najwcześniej po upływie 30 minut. 

Historia numeru PESEL w aplikacji

Kolejną przydatną funkcją usługi Zastrzeż PESEL jest historia, w której sprawdzimy:
•    daty zastrzeżeń numeru PESEL,
•    kto, kiedy i z jakiego powodu sprawdzał nasz numer PESEL.
Funkcja nie tylko daje wgląd w historyczne operacje, ale też pomaga w wychwyceniu prób nieuprawnionego wykorzystania numeru PESEL. 
 

Zastrzeżony PESEL – weryfikacja już od czerwca
Od 1 czerwca 2024 banki i inne instytucje będą miały obowiązek sprawdzać, czy PESEL jest zastrzeżony np. przed udzieleniem kredytu. Jeśli mimo zastrzeżenia powstanie zobowiązanie, instytucje te nie będą mogły dochodzić roszczeń z tego tytułu. Tym bardziej warto korzystać z usługi Zastrzeż PESEL i chronić swoje dane. 

Zastrzeżenia i cofnięcia zastrzeżenia numeru PESEL może dokonać każdy pełnoletni posiadacz numeru PESEL, za pomocą e-usługi, aplikacji mObywatel lub osobiście w każdym urzędzie gminy. W Gminie Czersk można uczynić to m.in. w Urzędzie Miejskim w Czersku, pk. 14 (parter) – Ewidencja Ludności i Dowody osobiste.

 

Strony w dziale:

Inwestycje zrealizowane w latach 2019-2024

Strony w dziale:

Strony w dziale:

Strony w dziele: