Klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książki z Rytla spotkali się w marcu w celu omówienia książki Valerie Perrin „Życie Violette”.
Valerie Perrin urodzona w 1967 roku we Francji. Francuska fotografka i scenarzystka, współpracowniczka i życiowa partnerka reżysera Claude’a Leloucha. Jej debiutancka, wydana w 2015 roku, powieść „Zapomniana niedziela” trafiła na listę bestsellerów we Francji i zdobyła Booksellers Choice Award. Drugą powieść Perrin, „Życie Violette” uhonorowano Maison de la Presse Prize oraz Paperback Readers Prize a także nagrodą Amerykańskiego Stowarzyszenia Księgarzy. Książkę, której w samej Francji i Włoszech sprzedało się ponad 1,5 miliona egzemplarzy, przetłumaczono na ponad trzydzieści języków.
Magazyn „Figaro Litteraire” uznał Perrin za jedną z najlepiej sprzedających się autorek we Francji w 2019 roku, we Włoszech „Życie Violette” zostało bestsellerem 2020 roku.
Życie Violette to przede wszystkim powieść obyczajowa, choć nie zabrakło w niej miejsca dla kilku przejmujących romansów i tragicznej dla głównej bohaterki zagadki kryminalnej. Klubowicze z Dyskusyjnego Klubu Książki z Rytla podzielili się na dwie części. Męska grupa klubowiczów do końca nie odebrała z zachwytem lektury, która nie przypadła im do gustu. Natomiast klubowiczki były zachwycone powieścią przedstawiającą cudowną i wrażliwą historię niezwykłej kobiety, skrzywdzonej przez los, obdartej ze złudzeń i marzeń. Violette to wyjątkowa bohaterka, niebanalna, o bogatym wnętrzu, empatyczna, chłonąca życie wszystkimi zmysłami. „Życie Violette” to lektura niecodzienna, spokojna, głęboka i bardzo intymna posiadająca wątki związane z francuskim klimatem francuskiej prowincji, interesującą muzyką, aromatami herbat, które bardzo pozytywnie wpływały na wyobraźnię podczas czytania. Autorka w swojej powieści pokazuje, że nie można się poddawać, należy walczyć o siebie, swój rozwój i swoją przyszłość. Trzeba się cieszyć z małych zwykłych rzeczy i doceniać to co się ma. Trzeba czerpać radość z życia.
Klubowicze DKK w Rytlu polecają książkę napisaną pięknym, starannym językiem, pełną emocji z delikatnymi metaforami, wzruszającą, opowiadającą o wyjątkowości ukrytej w codziennym życiu, o zakończeniach, które rozdzierają serce, i o nowych początkach, które kiełkują na gruzach przeszłości. Dopiero po skończonej lekturze jesteśmy w stanie ocenić bohaterkę, zrozumieć jej tęsknoty i usprawiedliwić niektóre działania.
Kolejne spotkanie DKK w Rytlu odbędzie się 16 kwietnia podczas którego omawiać będziemy powieść pt.: „Inna dusza” Łukasza Orbitowskiego.
Mat. Moderator Małgorzata Kowalewska-Remisz