Najpierw rozbiórka, potem budowa

Dodane przez Michał Rytlewski - pon., 05/02/2024 - 12:22

Kategoria

Trwają prace rozbiórkowe dwóch budynków przy ulicy Transportowców w Czersku. W ich miejsce do połowy 2025 roku ma powstać nowy budynek z 27 mieszkaniami komunalnymi. Inwestycja będzie kosztowała prawie 7 mln zł. Większość, bo 80 % tej kwoty, gmina Czersk pozyskała z Banku Gospodarstwa Krajowego.
Tymczasowe budynki przy ulicy Transportowców powstały w latach 70-tych XX wieku, jako lokale socjalne dla wojska. Na początku lat dziewięćdziesiątych przekształcono je w mieszkania komunalne i socjalne. Przez lata te prowizoryczne obiekty sprawiały wiele kłopotów ich zarządcom oraz zajmującym je lokatorom. Dwa pierwsze baraki rozebrano około 10 lat temu w związku z budową istniejącego już budynku wielorodzinnego. 
W tej kadencji realizowany jest duży program budowy mieszkań komunalnych. W jego pierwszym etapie powstały trzy bloki z 30 mieszkaniami przy ulicy Długiej, dokąd można było przenieść mieszkańców z ul. Transportowców. To otworzyło możliwość rozbiórki kolejnych dwóch baraków, która właśnie się rozpoczęła. W ich miejsce powstanie kolejny nowoczesny budynek mieszkalny. 
Budynek przy ulicy Transportowców będzie kosztował 6 994 000,00 zł. 5 471 492,11 zł to kwota, którą gmina pozyskała w Banku Gospodarstwa Krajowego z tzw. Funduszu Dopłat w ramach rządowego programu bezzwrotnego wsparcia budownictwa mieszkaniowego. Nowy blok będzie miał trzy kondygnacje i trzy segmenty, w których znajdzie się łącznie 27 mieszkań o powierzchni od 30 do 50 metrów kwadratowych. Inwestycję realizuje czerska firma B.B. Budownictwo, która w zeszłym roku zakończyła budowę wspomnianych trzech bloków przy ulicy Długiej. Zadanie ma zostać zakończone w lipcu 2025 roku.
 

Strony w dziale:

Inwestycje zrealizowane w latach 2019-2024

Strony w dziale:

Strony w dziale:

Strony w dziele: