W poniedziałek 2.10.2023 r. w Czersku podpisano Zintegrowane Porozumienie Terytorialne dla Obszaru Funkcjonalnego Światowego Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie, który skupia 19 gmin z 4 powiatów, chojnickiego, kościerskiego, starogardzkiego oraz bytowskiego.
Zintegrowane Porozumienia Terytorialne (ZPT) to specjalny instrument służący wsparciu konkretnych obszarów województwa pomorskiego. Dzięki niemu strategiczne projekty będą mogły liczyć na preferencje w konkursach o dofinansowanie ze środków unijnych. Oznacza to bardzo duże prawdopodobieństwo uzyskania dofinansowania i realizacji zadania zapisanego w ZPT.
W ramach ZPT dla Obszaru Funkcjonalnego Światowego Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie realizowane będzie pięć pakietów przedsięwzięć. We wszystkich pakietach przewidziano realizację zadań w gminie Czersk.
1. Obszar: Efektywność energetyczna
W ramach kompleksowych przedsięwzięć termomodernizacyjnych planuje się prace w 9 budynkach użyteczności publicznej:
1) Budynek AZK przy ul. Tucholskiej,
2) Świetlica wiejska w Zapędowie,
3) Świetlica wiejska (LCKEiOP) w Będźmierowicach,
4) Szkoła Podstawowa w Rytlu,
5) Hala sportowa im. Romana Bruskiego w Czersku (bez wymiany źródła ciepła),
6) Szkoła Podstawowa w Gotelpiu,
7) Remiza OSP w Złym Mięsie,
8) Remiza OSP w Gotelpiu,
9) Świetlica wiejska w Krzyżu.
Wykonywane prace będą obejmowały m.in.: wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, docieplenie ścian i dachu, wymianę źródeł ogrzewania na pompę ciepła, modernizację instalacji c.o., instalację paneli fotowoltaicznych. W wyniku termomodernizacji w każdym budynku zostanie osiągnięte co najmniej 30% oszczędności energii pierwotnej.
Planowane koszty netto – 13 821 138,21 PLN
Planowane dofinansowanie ze środków UE - 11 747 967,48 PLN
Termin realizacji: lata 2024 – 2028
2. Obszar: Adaptacja do zmian klimatu
1) Budowa zbiorników retencyjnych wraz z niezbędna infrastrukturą. Lokalizacja to m.in. Park Borowiacki w Czersku, Łubna, Łąg ul. Kościelna.
2) Rozwój przestrzeni publicznych poprzez tworzenie i modernizację miejsc zieleni - utworzenie nowych zieleńców, parków oraz łąk kwietnych na obszarze Gminy Czersk. W ramach zadania nie będzie wykonywana infrastruktura rekreacyjna.
3) Zakup sprzętu w celu usuwania skutków katastrof naturalnych dla jednostek OSP włączonych do Krajowego Systemu Gaśniczo-Ratowniczego - zakup motopompy, pił, zapór, hełmów, butów, mundurów, plandek, itp.
Planowane koszty netto – 11 000 000,00 PLN
Planowane dofinansowanie ze środków UE - 9 350 000,00 PLN
Termin realizacji: lata 2024 – 2027
3. Obszar: Transformacja w kierunku Gospodarki Obiegu Zamkniętego
W Gminie Czersk planowana jest rozbudowa systemów selektywnego zbierania odpadów komunalnych, w tym m.in. zakup pojemników na odpady. Zadania z tego obszaru będzie realizował Zakład Usług Komunalnych sp. z o.o. w Czersku.
Planowane koszty netto – 1 626 000 PLN
Planowane dofinansowanie ze środków UE - 1 382 100 PLN
Termin realizacji: lata 2024 – 2025
4. Obszar: Mobilność miejska
Przedsięwzięcie: Rozbudowa lokalnego węzła integracyjnego w rejonie dworca kolejowego w Czersku wraz z remontem części zabytkowego budynku
W ramach realizacji zadania planuje się rozbudowę układu komunikacyjnego w rejonie dworca tj. o zatoczki, dojścia, ścieżki rowerowe wraz z niezbędnymi dojazdami w ramach układu drogowego wokół Dworca. Zakres inwestycji obejmuje:
1) W rejonie dworca:
- budowę układ komunikacyjny łączący parkingi i zatoki autobusowe z węzłem komunikacyjnym (kan. deszczowa, oświetlenie, kolizje, plac przed dworcem),
- budowę parkingów,
- budowę chodników i ścieżki rowerowej przy ul. Kolejowej,
- budowę 2 zatok autobusowych,
- wykup gruntów, a także odszkodowania zgodnie z decyzją ZRID.
2) Przebudowa części budynku dworca na potrzeby obsługi podróżnych (poczekalnia, kasa z pom. socjalnym i wc, toalety).
3) Modernizację 18 przystanków autobusowych na terenie miasta Czerska.
4) Zakup autobusu niskoemisyjnego do linii nieregularnych, spełniającego wymogi dla ekologicznie czystych pojazdów w rozumieniu dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/33/WE Pojazd będzie realizował połączenia do/od węzła integracyjnego w Czersku oraz uzupełniająco do i z miejsc usług publicznych i zbiorowych (szkoły, urzędy administracji lokalnej, itp.) zgodnie z Regionalnym Planem Transportowym dla województwa pomorskiego.
5) Budowę ścieżek rowerowych przy ulicach:
- Czersk (od ronda) - Łubna (do skrzyżowania w kierunku do m. Malachin) wzdłuż drogi powiatowej,
- Czersk: ul. Dworcowa, Aleja 1000-lecia, ul. Starego Urzędu (od ronda do ul. Tucholskiej), ul. Tucholska, ul. Podleśna (od ul. Spacerowej do ul. Tucholskiej).
6) Zakup dwóch mobilnych miasteczek (elementy wchodzące w skład miasteczka: sygnalizacja, rondo, przejazd kolejowy, łamane pierwszeństwo, droga jednokierunkowa) do prowadzenia zajęć przez szkoły z terenu gminy.
Planowane koszty netto – 18 699 186,99 PLN
Planowane dofinansowanie UE - 15 894 308 PLN
Termin realizacji 2024 – 2026
5. Obszar: Infrastruktura kultury
Utworzenie Centrum Kultury i Tradycji Regionu Borów Tucholskich w Willi przy ul. 21 lutego w
Zakres obejmował będzie kompleksowe roboty budowalne zewnętrzne i wewnętrzne wraz z odtworzeniem tkanki historycznej budynku (wymiana stolarki zewnętrznej, remont elewacji itp.). Zastosowane zostaną rozwiązania architektoniczne dostosowane do osób z niepełnosprawnością (utwardzony podjazd, szerokie drzwi, szeroki korytarz, likwidacja barier architektonicznych). Nastąpi modernizacja oświetlenia i punktów świetlnych na źródła LED. Zakupione zostanie wyposażenie, w tym wyposażenie multimedialne.
Planowane koszty netto – 5 200 000 PLN
Planowane dofinansowanie ze środków UE - 4 420 000 PLN
Termin realizacji: lata 2024 – 2028
Łącznie w ramach Zintegrowanego Porozumienia Terytorialnego planuje się preferencję punktową dla projektów Gminy Czersk o wartości 50 346 325,20 zł netto i ich dofinansowanie w wysokości 42 794 375,48 zł.