Konferencja zainaugurowała prace nad „Dziejami Gminy Czersk”

Dodane przez Michał Rytlewski - pt., 10/06/2022 - 13:34

Kategoria

W piątek burmistrz Czerska uroczyście podpisał umowy z redaktorem naczelnym i autorami monografii gminy Czersk. Dzieło pod redakcją prof. zw. dr hab. Krzysztofa Mikulskiego ma być wydane w 2026 roku czyli na stulecie nadania Czerskowi praw miejskich.
W piątek, w Centrum Informacji Turystycznej, redaktor naczelny publikacji oficjalnie przedstawił jej autorów. Każdy z nich podpisał umowę z burmistrzem Przemysławem Bieskiem-Talewskim. W sumie „Dzieje Gminy Czersk” będzie opracowywało 12 autorów. To naukowcy z uczelni z Pomorza i Kujaw, a nawet doktor z paryskiej Sorbony. – Bardzo się cieszę, że pan profesor zbudował taki zespół autorów. Jestem przekonany, że nasza monografia będzie bardzo ciekawym i ważnym dla mieszkańców wydawnictwem – mówił burmistrz Czerska. 
– Termin zakończenia prac nie jest zagrożony – zaznaczał prof. Krzysztof Mikulski. Zresztą członkowie zespołu już przed podpisaniem umowy dość dokładnie zagłębiali się w historię naszej gminy. Mają też prośbę do mieszkańców Czerska i okolic. – Bardzo przydadzą nam się zdjęcia, dokumenty, gazety z dawnych czasów. Szczególnie takich pokazujących życie codzienne – apelował Krzysztof Mikulski.
Jeśli ktoś chciały użyczyć swoich archiwaliów autorom może zgłosić się do urzędu miejskiego – adres e-mail: promocja@czersk.pl, tel: 52 395 48 43.

Monografia Miasta i Gminy Czersk
Redaktor: prof. zw. dr hab. Krzysztof Mikulski

Profesor  nauk  humanistycznych,  dyrektor Instytutu Historii i Archiwistyki, kierownik Katedry Historii Nowożytnej i Edytorstwa Źródeł Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizuje się w dziejach miast i mieszczaństwa, demografii historycznej, historii gospodarczej  i  społecznej  oraz  prozopografii  i  genealogii  szlachty  polskiej  okresu średniowiecza i czasów nowożytnych. Obecnie członek Rady przy Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Komitetu Nauk Historycznych  PAN,  przewodniczący  Rady  Muzeum  Okręgowego  w  Toruniu,  Rady  Archiwalnej przy Naczelnym Dyrektorze Archiwów Państwowych, prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego i Towarzystwa Miłośników Torunia. Autor wielu artykułów naukowych oraz książek. Najważniejsze to Osadnictwo wiejskie województwa pomorskiego od poł. XVI do końca XVII wieku, Przestrzeń i społeczeństwo Torunia od końca XIV do początku XVIII wieku i Mikołaj Kopernik. Środowisko społeczne, pochodzenie i młodość. Doktor honoris causa Uniwersytetu  Marii  Curie-Skłodowskiej  w  Lublinie, Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Honorowy  Obywatel  Lidzbarka  Warmińskiego. 
Ważne miejsce w badaniach pana profesora zajmują również monografie miast. Do tej pory pod jego redakcją ukazały się następujące monografie: Kwidzyn. Dzieje miasta, Rypin - dzieje miasta, Historia Lidzbarka Warmińskiego, Historia Golubia-Dobrzynia, Historia Wąbrzeźna, Golub Dobrzyń, szkice z dziejów miasta.


Środowisko geograficzne    
dr hab. Paweł Wiśniewski, prof. UG

Dyrektor Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Gdańskiego. W zakres badawczy profesora wchodzą: geografia fizyczna, ochrona i kształtowanie środowiska, programowanie ochrony środowiska, erozja gleb, ochrona i rekultywacja gleb, melioracje przeciwerozyjne, fitomelioracje, lasy i zadrzewienia glebochronne, oceny oddziaływania na środowisko, gospodarka wodna, żegluga śródlądowa, rewitalizacja dróg wodnych, gospodarka niskoemisyjna (niskowęglowa) oraz tereny wiejskie.

dr hab. Mariusz Kistowski prof. UG 
Kierownik Zakładu Badań Krajobrazu i Kształtowania Środowiska Uniwersytetu Gdańskiego. W zakres badawczy profesora wchodzą przyrodnicze aspekty gospodarki przestrzennej, teoria i praktyka rozwoju zrównoważonego oraz interdyscyplinarne badania krajobrazu.

Pradzieje gminy Czersk    
dr hab. Tadeusz Grabarczyk, prof. UŁ

Archeolog, emerytowany profesor Uniwersytetu Łódzkiego. Profesor prowadził badania w  Węsiorach, Odrach, Osowie Leśnym i Gotelpiu. Osobne znaczenie w dorobku profesora  zajmują badania w kolebce kultu świętego Jakuba – Galicji, prowadzone dzięki współpracy z Uniwersytetem w Santiago de Compostela.  

W średniowieczu
prof. Krzysztof Mikulski, UMK 
dr hab. Klemens Bruski, UG

Emerytowany Profesor Uniwersytetu Gdańskiego. Wybitny mediewista specjalizujący się w historii Pomorza Gdańskiego. Autor kilku książek oraz rozdziałów w monografiach miast i wsi. 

W Rzeczypospolitej Szlacheckiej 1454‒1772    
prof. Krzysztof Mikulski, UMK
dr hab. Wiesław Nowosad, prof. UMK

Pracownik Katedry Historii Nowożytnej i Edytorstwa Źródeł, Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Historyk, archiwista, specjalizujący się w historii nowożytnej, edycji źródeł historycznych oraz wykorzystaniu nowoczesnych technologii w historii i archiwistyce.

Pod pruskim zaborem 1772‒1920    
dr Krzysztof Jażdżewski

Dyrektor Muzeum Ziemi Kościerskiej w Kościerzynie, kustosz dyplomowany, doktor nauk humanistycznych. Koncertuje się na badaniach dziejów Pomorza Gdańskiego i Kaszub. Prócz tego zajmuje się historią leśnictwa na terenie północnej Polski. Jest autorem 9 książek o tematyce regionalnej i leśnej oraz ponad 120 artykułów.

W niepodległej Polsce 1920‒1939    
prof. Jarosław Kłaczkow, UMK

Historyk, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Kierownik Katedry historii XIX-XX wieku i historii najnowszej UMK. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na historii społeczno-politycznej Polski XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem spraw wyznaniowych i dziejów miast. Jest autorem kilku monografii oraz redaktorem kilku prac zbiorowych, a także organizatorem konferencji naukowych.

Pod niemiecką okupacją
dr hab. Sylwia Grochowina, prof. UMK

Pracuje w  Katedrze Historii XIX-XX Wieku i Historii Najnowszej, Instytut Historii i Archiwistyki UMK. Specjalizuje się w historii XX wieku, a zwłaszcza okresie II wojny światowej. Jest autorką kilku książek o9raz kilkudziesięciu artykułów naukowych.

W latach 1945-1989    
dr hab. Tomasz Kawski, prof. UKW

Kierownik katedry Historii XIX wieku Wydziału Historycznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Badania Tomasza Kawskiego obejmują historię Polski XX wieku oraz dzieje diaspory żydowskiej na ziemiach polskich w XIX i XX wieku.

Gmina w latach 1989-2022
Kalendarium

Czerskie zabytki    
dr hab. Piotr Birecki, prof. UMK

Pracownik Katedry Zabytkoznawstwa i Muzealnictwa Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Interesuje się sztuką nowożytną Prus Królewskich. Specjalizuje się w sztuce protestanckiej. Jest autorem blisko 65 publikacji naukowych i popularnonaukowych.

Nazwy geograficzne i osobowe oraz mowa mieszkańców      
dr Małgorzata Klinkosz, UG, Sorbona

Językoznawczyni, nauczycielka języka polskiego jako obcego, onomastka i kaszubistka. Specjalizuje się w problematyce językoznawczej Pomorza Gdańskiego i Kaszub.
 

Strony w dziale:

Strony w dziale:

Strony w dziale:

Strony w dziele: