Czerszczanie zgłaszają nieprawidłowe parkowanie. Policja apeluje i zapowiada wzmożone działania w tym zakresie

Dodane przez Michał Rytlewski - wt., 01/03/2022 - 07:40

Kategoria

Coraz większym problemem w naszej gminie jest nieprawidłowe parkowanie samochodów. Często w tej sprawie interweniują pracownicy obsługujący miejski monitoring. Uwagę na to zwraca też burmistrz Czerska. Przemysław Biesek-Talewski spotkał się, między innymi w tej sprawie, z komendantem powiatowym policji. Funkcjonariusze zapowiadają wzmożenie kontroli tego typu wykroczeń.

Komunikat przekazany przez rzecznik prasową Komendy Powiatowej Policji w Chojnicach:
Policjanci z Czerska przyjmują coraz więcej zgłoszeń o nieprawidłowym parkowaniu na terenie miasta, a w szczególności na ul. Dworcowej oraz ul. Piaskowej. Funkcjonariusze apelują o zwrócenie szczególnej uwagi na przestrzeganie przepisów w tym zakresie, a także zapowiadają wzmożone działania w celu zminimalizowania tego typu wykroczeń drogowych.
Do policjantów z Czerska dociera coraz więcej zgłoszeń o nieprawidłowym parkowaniu pojazdów tj. niestosowanie się do znaków, parkowanie w rejonie skrzyżowania, czy przejścia dla pieszych, zastawianie wjazdów, parkowanie pojazdów na chodnikach lub miejscach dla osób niepełnosprawnych.
Informacje o nieprawidłowym parkowaniu wypływają na policję telefonicznie, za pomocą poczty elektronicznej, Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, a także ta kwestia została poruszona podczas spotkania Komendanta Powiatowego Policji w Chojnicach z miejscowymi władzami samorządowymi.
Coraz częściej mieszkańcy osobiście informują o popełnionych wykroczeniach. Wobec kierowców nie stosujących się do przepisów, policjanci wyciągają konsekwencje. Niejednokrotnie, podczas zgłoszonej interwencji związanej z nieprawidłowym parkowaniem, policjanci ujawniają kilka podobnych wykroczeń.
Zwracamy się z apelem do kierowców o parkowanie zgodnie z obowiązującymi przepisami. Pamiętajmy, aby nie parkować w miejscach objętych zakazem, zaparkować samochód tak, by nie utrudniał przejścia pieszym lub nie tarasował wjazdu na posesję. Nie dopuszczalne jest parkowanie w miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Stróże prawa zapowiadają, że będą nadal reagować stanowczo na tego typu wykroczenia.
Przypominamy o przepisach obowiązujących w kwestii parkowania.
Mandat karny w wysokości 100 złotych grozi za parkowanie:
•    na chodniku, drodze dla rowerów
•    poza wyznaczonym miejscem w strefie zamieszkania,
•    w odległości mniejszej niż 10 m od przedniej strony znaku lub sygnału drogowego, jeżeli twój pojazd go zasłania,
•    przy lewej krawędzi drogi (poza wyjątkami),
•    w odległości mniejszej niż 15 metrów od znaku oznaczającego przystanek autobusowy.
Mandat karny w wysokości od 100 złotych do 300 złotych grozi za parkowanie:
•    w warunkach, gdy auto jest niewidoczne lub utrudnia ruch,
•    na przejściu dla pieszych (także w odległości mniejszej niż 10 metrów przed lub za),
•    na jezdni poza obszarem zabudowanym (gdy była możliwość parkowania poza światłem drogi) -150 do 300 złotych
•    na przejeździe kolejowym, tramwajowym, na skrzyżowaniu (oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu lub skrzyżowania) - 300 złotych
Mandat karny w wysokości od 400 do 550 złotych grozi za parkowanie:
•    gdy posługujesz się w sposób nieuprawniony kartą parkingową i jednocześnie nie zastosujesz się do znaku zakazu wjazdu dla pojazdów silnikowych,
•    gdy posługujesz się w sposób nieuprawniony kartą parkingową i jednocześnie nie zastosujesz się do zakaz wjazdu w dniach.
Nawet 800 złotych kosztuje parkowanie, gdy posługujesz się kartą parkingową, ale nie masz do niej prawa i jednocześnie postawisz samochód na miejscu dla niepełnosprawnych.
 

Strony w dziale:

Strony w dziale:

Strony w dziale:

Strony w dziele: