Urząd Miejski w Czersku
Czersk
Czersk
Czersk
Biuletyn Informacji Publicznej
Dzisiaj jest środa, 19 czerwca 2019 r. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
 
Wersja Polska English Deutsch

Postępowanie ze zwierzętami

Drogi mieszkańcu, zanim zgłosisz nam problem z „bezdomnym zwierzęciem” wałęsającym się w pobliżu twojej posesji, uważnie przeczytaj poniższy komunikat.

Istotnym problem jest postrzeganie zwierząt jako bezdomnych. Należy pamiętać, że wszystkie psy w większości przypadków mają swoich właścicieli, a pojawiające się „bezdomne psy” to głównie zwierzęta nieodpowiednio dopilnowane. W przypadku gdy właściciel wałęsającego się psa jest znany, należy fakt ten zgłosić na policję, która ma prawo nałożyć mandat na nieodpowiedzialnego właściciela zwierzęcia.

Informujemy, iż czynnikiem wskazującym na „bezdomność” psa nie może być tylko fakt, że zwierzę pojawia się o odpowiednich porach w danej okolicy, bowiem takie przypadki są szczególnie liczne w okresie godowym zwierząt. Wówczas całe watahy psów potrafią „pilnować” nieruchomości, na terenie której przebywa suka. Niekiedy sytuacja ta trwa do tygodnia albo i dłużej. Niewskazane jest by w tym czasie (wiosna i wczesna jesień) dokarmiać jakiekolwiek wałęsające się psy oraz nadgorliwie zgłaszać interwencję do urzędu, że pies jest bezdomny. Tym bardziej psów tych nie można zamykać na terenie swojej nieruchomości.

Gmina podejmie interwencję wyłapania zwierzęcia i odwiezienia go do Schroniska. Przypadki faktycznie bezdomnych psów należy zgłaszać telefonicznie lub osobiście do AZK lub Urzędu Miejskiego w Czersku. Przekazując zgłoszenie należy, podać miejsce przebywania zwierzęcia oraz nr kontaktowy zgłaszającego.

Przypadki psów agresywnych, atakujących przechodniów (jeśli wystąpi niebezpieczeństwo pogryzienia) bezzwłocznie należy zgłaszać na Policję.

Należy pamiętać, że osoba przyjmująca psa do swojego domu, zapewniająca mu opiekę i wyżywienie, staje się jego właścicielem. Nie można zapominać także o tym, że w większości przypadków „wałęsające się psy” mają właścicieli, jednak szybko przyzwyczajają się do miejsca, gdzie zapewniono im wyżywienie. Postępując jednak w ten sposób (tj. chwilowo przygarniając psa i dożywiając go) zostanie mu odebrana szansa powrotu do domu.

Przede wszystkim należy pamiętać, że wyłapane zwierzę mimo, iż posiada swojego właściciela, trafia do schroniska. Miejmy świadomość, że schronisko dla bezbronnych zwierząt to chyba najsmutniejsze zwierciadło ludzkiej bezduszności. W ostatnich kilku latach z terenu naszej gminy do schroniska trafiło kilkadziesiąt psów.

Często zdarzają się przypadki, w  których kilka godzin lub dni  po wyłapaniu zwierzęcia odnajduje się jego właściciel z oskarżeniami o bezprawne odebranie mu zwierzęcia. Dlatego jeszcze raz apelujemy: ZANIM ZGŁOSISZ NAM PROBLEM UPEWNIJ SIĘ, ŻE NASZA INTERWENCJA JEST NIEZBĘDNA.

Wojciech Laska – Naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Środowiska.