Urząd Miejski w Czersku
Czersk
Czersk
Czersk
Biuletyn Informacji Publicznej
Dzisiaj jest poniedziałek, 21 października 2019 r. Imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza
 
Wersja Polska English Deutsch

Pierwsza sesja w nowym miejscu

W poniedziałek radni po raz pierwszy przyszli na obrady do Centrum Informacji Turystycznej. Podejmowali sporo uchwał. W tym tę wyrażającą zgodę na zmianę Wieloletniej Prognozy Finansowej i wpisanie w nią zadania pod tytułem „Rewitalizacja części miasta Czersk”.

Ważnym punktem sesji była właśnie prezentacja programu rewitalizacji części naszego miasta. Burmistrz Przemysław Biesek-Talewski ze szczegółami tłumaczył, jak będzie zmieniał się czerski dworzec. Jakie ma pełnić funkcje. Mówił też o przeznaczeniu wschodniego skrzydła budynku na cele społeczne oraz wskazywał, które miejskie drogi będą zmodernizowane. Obecni na sali dowiedzieli się też o planach budowy nowych placów zabaw, miejsc rekreacji i wielofunkcyjnego boiska przy Szkole Podstawowej nr 1. Burmistrz przedstawił szczegółowe wyliczenia. W sumie w dworzec, jego otoczenie oraz funkcje społeczne, zainwestowane zostanie aż 7,4 mln zł, z czego ze środków zewnętrznych gmina pozyska co najmniej 4,6 mln. – Jestem przekonany, że niebawem to dofinansowanie jeszcze wzrośnie – zaznaczał Przemysław Biesek-Talewski.

Ważny sprzeciw w poprzedniej kadencji

Wiceburmistrz Czerska Bogumiła Ropińska przypomniała, w jaki sposób Gmina Czersk ubiegała się o środki zewnętrzne. Przypomnijmy, że w poprzedniej kadencji radni, głównie głosami opozycji, nie zgodzili się na podpisanie umowy o dofinansowanie na niekorzystnych dla gminy warunkach (w pierwotnej koncepcji były zapisy o kosztach na poziomie 12 mln zł i 3,6 mln dofinansowania). – Chciałam podziękować radnym, którzy pod koniec poprzedniej kadencji zaufali mi i nie zgodzili się na podpisanie umowy. Wiem, że to wtedy nie była łatwa decyzja, ale byłam przekonana, że słuszna. Zaryzykowaliśmy i okazało się, że słusznie. Dziś już nie jesteśmy w opozycji i możemy wspólnie zrobić wiele dobrych rzeczy dla naszej społeczności – mówiła.

Przejęcie dróg i transport publiczny

Na poniedziałkowej sesji radni wyrazili też zgodę na zmianę klasyfikacji kilku dróg. Gmina Czersk przejmie ulicę Łukowską w Czersku, drogi Czersk – Szkrzypówki – Łukowo, Pustki – Gotelp, Czersk – Klaskawa – Mosna oraz ulicę Bema w Czersku. Nasz samorząd zamierza też przejąć od Zarządu Dróg Wojewódzkich ulicę Szkolną, a w zamian przekazać Targową w Czersku.

Radni zgodzili się też na przystąpienie gminy do programu dofinansowania transportu publicznego. Została podjęta uchwała, która umożliwia burmistrzowi napisanie wniosku do wojewody o wsparcie finansowe przewozów do miejscowości Krzyż, Kwieki i Bielawy.

Radni mieli okazję zapoznać się z informacją o działalności Spółdzielni Socjalnej Czersk oraz o funkcjonowaniu oświaty w naszej gminie.