Urząd Miejski w Czersku
Czersk
Czersk
Czersk
Biuletyn Informacji Publicznej
Dzisiaj jest poniedziałek, 16 września 2019 r. Imieniny: Jagienki, Kamili, Korneliusza
 
Wersja Polska English Deutsch

Obchody 80-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej w Czersku

1 września samorządowcy i mieszkańcy Gminy Czersk spotkali się, żeby upamiętnić ofiary II wojny światowej. Z tej okazji odbyła się msza święta oraz uroczystości przy Cmentarzu Honorowym.

Przy pomniku ofiar okupacji historyk i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 Maciej Jakubowski przypomniał historię II wojny światowej i losy mieszkańców Gminy Czersk z tego okresu. Podkreślał ilu mordów na naszej ludności dopuścili się hitlerowscy Niemcy. Część z ofiar spoczywa na cmentarzu honorowym. Ich nazwiska w apelu poległych uroczyście odczytali harcerze. – II wojna światowa to była największa tragedia w naszej historii. Nie powinniśmy zapominać o tych wydarzeniach – podkreślał Burmistrz Czerska Przemysław Biesek-Talewski. Władze miasta złożyły wieniec pod pomnikiem ofiar. Później zebrani przeszli na cmentarz pod nowy krzyż. Poświęcił go proboszcz czerskiej parafii. – Nie możemy zapominać o tamtych czasach. Część z ofiar, które tu spoczywają, zginęła w okropnych męczarniach. Na wielkie uznanie i podziękowanie zasługuje akcja odnowienia cmentarza przez Burmistrza Czerska i wszystkie osoby w nią zaangażowanie – zaznaczał ksiądz Zbigniew Straszewski.

Każdy z uczestników obchodów otrzymał biało-czerwoną opaskę na rękę uszytą przez panie z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Na każdym z grobów został zapalony symboliczny znicz, który gminie nieodpłatnie przekazały Chojnicka Spółdzielnia Socjalna i Lux Candele – Spółdzielnia Socjalna w Malachinine.

Władze Czerska wraz z prezydium rady miejskiej zapaliły też znicze na grobach trzech żołnierzy, którzy spoczywają na cmentarzu parafialnym.