Urząd Miejski w Czersku
Czersk
Czersk
Czersk
Biuletyn Informacji Publicznej
Dzisiaj jest poniedziałek, 20 maja 2019 r. Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny
 
Wersja Polska English Deutsch

Nowy dowód osobisty

E-dowód będzie plastikową kartą, ale wyposażoną w elektroniczny czip, na którym zostaną zapisane dane właściciela. Elektroniczny dowód osobisty ma być bezpiecznym i bezpłatnym narzędziem komunikacji elektronicznej z administracją, służbą zdrowia czy podmiotami komercyjnymi (na przykład bankami).

Wnioski o nowe, elektroniczne dowody osobiste będzie można składać od 4 marca 2019. Pierwsze e-dowody mają zostać wydane kilka dni później.

E-dowód osobisty to nowy dowód osobisty, który będziemy mogli wykorzystać do: potwierdzenia tożsamości, podpisywania dokumentów elektronicznych, potwierdzenia obecności w placówkach medycznych do korzystania z elektronicznych bramek na lotniskach w Unii Europejskiej.

Dowód osobisty 2019 – o czym jeszcze warto pamiętać?

Od środy, 27 lutego 2019 roku, ze względu na prace techniczne, czasowo wyłączona zostanie możliwość elektronicznego złożenia wniosku o dowód osobisty. Chodzi o to, by wszystkie wnioski elektroniczne, które zostaną złożone mogły zostać obsłużone. Wnioski online będzie można składać ponownie od poniedziałku – 4 marca 2019 roku (te osoby dostaną już nowe dowody osobiste z warstwą elektroniczną). Składając wcześniej wniosek online na e-dowód należy pamiętać, by go prawidłowo wypełnić. Przede wszystkim czy załącza się zdjęcie zgodne z wymaganiami – to najczęstszy błąd. Opis tych wymagań można znaleźć na portalu Obywatel.gov.pl. Jeśli zdjęcie do dowodu osobistego będzie nieprawidłowe, urząd wezwie do uzupełnienia wniosku (dostarczenia odpowiedniej fotografii). Obywatel dostanie wówczas wiadomość na swoją skrzynkę na ePUAP. Uwaga! Nie należy zwlekać z przesłaniem nowego zdjęcia. Należy to zrobić najpóźniej do piątku 1 marca do godz. 11.30.

Jeśli wniosek o nowy dowód osobisty ktoś planuje składać osobiście (w urzędzie) – powinien to zrobić jak najszybciej lub poczekać do 4 marca.

W piątek, 1 marca 2019 roku od godz. 12.00 nastąpi przerwa techniczna. Oznacza to, że tego dnia wnioski o dowód osobisty będą przyjmowane w urzędach tylko do godz. 11.30. Od godz. 12.00 do zamknięcia urzędu nie będzie możliwości ani złożenia wniosku, ani załatwienia innych spraw dotyczących dowodu osobistego, np. nie będzie można odebrać gotowego już dokumentu.