Urząd Miejski w Czersku
Czersk
Czersk
Czersk
Biuletyn Informacji Publicznej
Dzisiaj jest sobota, 23 lutego 2019 r. Imieniny: Damiana, Romana, Romany
 
Wersja Polska English Deutsch

Nowa wystawa w czerskiej bibliotece

Od wtorku 4 maja w czerskiej bibliotece obejrzeć można wystawę fotograficzną “Zaborski Świat Podwodny”. prezentującej mało znaną przyrodę ukrytą na dnie jezior i rzek Zaborskiego Parku Krajobrazowego.Na czerskiej wystawie prezentowanych jest 11 wielkoformatowych zdjęć trzech autorów – Krzysztofa Banasia, Rafała Chmary oraz Marka Merdalskiego. Wszyscy są związani z Pracownią Ekologii Wód Słodkich w ramach Katedry Ekologii Roślin Uniwersytetu Gdańskiego. Doskonale łączą pasję fotografowania ze zdobywaniem wiedzy na temat mechanizmów funkcjonowania podwodnej przyrody.
Skąd pomysł na wystawę?  Chodziło o to, by spojrzec na naszą rodzimą ziemię z innej perspektywy. Mało kto wie, że wody powierzchniowe na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego stanowią 11% powierzchni Parku i w znacznej mierze decydują o jego charakterze i atrakcyjności przyrodniczo-krajobrazowej. Na wystawie eksponowane są zdjęcia podwodne z Brdy, Zbrzycy i Kulawy, a także chronionych i bardzo czystych jezior lobeliowych i ramienicowych. Większość z nas, pływając kajakiem lub łódką, ma możliwość podziwiania wyłącznie powierzchni wodnego świata. Tylko “wybrańcom” dane jest zagłębianie się w nieznaną otchłań i poznanie świata podwodnego.
Wystawę w Czersku zorganizowała Teresa Wojciechowska z czerskiej Biblioteki Miejskiej, dzięki współpracy nawiązanej z Zaborskim Parkiem Krajobrazowym. Przypomnijmy, iz jest to kolejna, ciekawa wystawa prezentowana w ostatnim czasie w czerskiej Bibliotece. Poprzednia – “Archeologia wokół nas” cieszyła się ogromną popularnością. W ciągu kilkunastu dni zwiedziły ją 794 osoby – nie tylko z terenu gminy Czersk, ale także m.in. z powiatu tucholskiego. Wiele z nich pozostawiło pamiątkowe wpisy w kronice biblioteki, większość w tym samym tonie: “Dziękujemy i prosimy o kolejne wystawy!”. I – jak zapowiada T.Wojciechowska – Biblioteka już myśli o kolejnych przedsięwzięciach tego typu.
Wstęp na wystawę jest bezpłatny, zapraszamy w godzinach pracy biblioteki.