Urząd Miejski w Czersku
Czersk
Czersk
Czersk
Biuletyn Informacji Publicznej
Dzisiaj jest środa, 21 sierpnia 2019 r. Imieniny: Franciszka, Kazimiery, Ruty
 
Wersja Polska English Deutsch

Nietypowe odkrycie podczas remontu w Urzędzie Miejskim

W czasie zrywania podłogi w sali obrad budowlańcy natrafili na deskę z napisami. Podpisali się na niej pracownicy, którzy prawie czterdzieści lat temu wykańczali to skrzydło czerskiego urzędu. Między innymi ówczesny woźny w urzędzie – Franciszek Breszka.

„Zakładali podłogę, Breszka Franciszek, Ufnowski Ryszard za pieniądze, Pełka Artur za darmo, 1980 r.” – taki napis widnieje na jednej z desek, które prawie 40 lat temu montowano w podłodze sali obrad czerskiego ratusza. Franciszek Breszka był wtedy woźnym w urzędzie. Żeby prace wykończeniowe w nowym skrzydle szły szybciej, naczelnik gminy poprosił go, żeby po godzinach swojej pracy wspomagał ekipę budowlaną. Pan Franek układał więc podłogę, boazerię czy wieszał grzejniki. – Coś pamiętam, że jakiś napis po sobie zostawiliśmy. Jednak myślałem, że gdzieś na ścianie, nie na desce – mówi. Woźny pracował w urzędzie od 1977 roku. Nawet mieszkał w dobudowywanym w tych czasach skrzydle. – Budowa tej części rozpoczęła się w 1977 roku i zakończyła w 1980. Uroczyste otwarcie miało miejsce 22 lipca – wspomina Franciszek Breszka. Pan Franek w urzędzie pracował do emerytury, do 2007 roku. Jego miejsce zajął… jego zięć.

– To bardzo ciekawa historia i cenne odkrycie. Zachowamy tę deskę i na pewno znajdzie ona swoje miejsce w jakiejś izbie pamięci – mówi Burmistrz Czerska Przemysław Biesek-Talewski.