Urząd Miejski w Czersku
Czersk
Czersk
Czersk
Biuletyn Informacji Publicznej
Dzisiaj jest sobota, 24 sierpnia 2019 r. Imieniny: Bartosza, Jerzego, Maliny
 
Wersja Polska English Deutsch

Modernizacja dworca. Burmistrz spotkał się z marszałkiem

– To bardzo pozytywne informacje. Marszałek jest przychylny naszemu projektowi rewitalizacji i jest duża szansa, że zdobędziemy na nią dofinansowanie – mówi Przemysław Biesek-Talewski. Burmistrz Czerska w tym tygodniu spotkał się z Mieczysławem Strukiem.

Są duże szanse na to, prace związane z realizacją projektu „Rewitalizacja części miasta Czersk” rozpoczną się w przyszłym roku. Burmistrz Czerska negocjuje z samorządem województwa pomorskiego dofinansowanie tej dużej inwestycji. Po środowym spotkaniu Przemysława Bieska-Talewskiego z Marszałkiem Województwa Pomorskiego Mieczysławem Strukiem gmina Czersk jest bliższa uzyskania dofinansowania.

Dworzec w trzech segmentach

W ramach projektu planowana jest modernizacja budynku dworca kolejowego. Prace mają zacząć się w części prawej – czyli tej od strony kierunku na Tczew. Skrzydło zyska nowy wygląd zewnętrzny i zostanie przebudowane wewnątrz. Ma pełnić funkcje społeczne. Znajdzie się tam miejsce dla seniorów i dla młodzieży. Do skrzydła budynku dworca zostanie dobudowane również patio, czyli wewnętrzny dziedziniec. W ramach rewitalizacji utworzone będzie też mieszkanie wspomagające. To lokal dla osób, które nie są w stanie radzić sobie samodzielnie. Będzie się nimi opiekowała pielęgniarka.

Ulice i place zabaw

Jednak projekt rewitalizacji to nie tylko budynek przy ulicy Kolejowej. W pierwszym etapie programu planuje się też modernizacje ulic Wojska Polskiego i Transportowców. Będzie tam wykonana kanalizacja deszczowa oraz nowa nawierzchnia ulic i chodników. Wyremontowany zostanie też budynek mieszkalny przy ulicy Transportowców 1.

Jednoczenie wykonywane będą też nowe place zabaw i podwórka z elementami małej architektury. Miejsca rekreacji dla dzieci powstaną przy ulicy Transportowców 8 i przy ulicach Generała Hallera i Generała Sikorskiego. Nowy wygląd uzyskają „podwórka” przy ulicach Dworcowej i Przytorowej. Przy Szkole Podstawowej nr 1 powstanie nowoczesne boisko wielofunkcyjne ze sztuczną murawą.

Poza rewitalizacją

Lada dzień ogłoszony zostanie przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy układu drogowego w rejonie Dworca PKP w Czersku. Zaprojektowana ma zostać nowa ulica. Nowa Kolejowa będzie łączyć ulicę Królowej Jadwigi z ulicą Dworcową. Ma to być dwukierunkowa arteria z peronami przystankowymi dla autobusów i parkingami dla podróżnych. W ramach tej inwestycji przebudowana ma zostać również stara część ulicy Kolejowej, która być może stanie się dwukierunkowa. Modernizacji doczeka się też plac byłego dworca PKS, gdzie planowane jest urządzenie parkingu z prawdziwego zdarzenia.

Plany idą dalej

Jednak to nie koniec prac na dworcu i w jego okolicy. Urzędnicy z Czerska będą starali się też pozyskać środki zewnętrzne na kolejne etapy modernizacji obiektu. Chodzi o środkową i lewą cześć budynku dworca. W tej pierwszej powstanie nowoczesna poczekalnia dla pasażerów z kasami biletowymi i zapleczem sanitarnym. W byłej restauracji zaplanowano utworzenie części wystawienniczej. Trzecia cześć budynku przewidziana jest na działania kulturalne. Mają tam powstać sale wystawienniczo-muzealne. Udałoby się dzięki temu zrealizować zgłaszaną od dawna ideę utworzenia w Czersku muzeum historii miasta i gminy.

– Na modernizację pozostałej części budynku dworca PKP oraz układu drogowego wokół niego poszukiwać będziemy dofinansowania zewnętrznego – dodaje burmistrz Przemysław Biesek-Talewski.