Urząd Miejski w Czersku
Czersk
Czersk
Czersk
Biuletyn Informacji Publicznej
Dzisiaj jest poniedziałek, 26 sierpnia 2019 r. Imieniny: Ireneusza, Konstantego, Marii
 
Wersja Polska English Deutsch

Młyńskie Koło 2017

Wczoraj (16.02.2018 r.) odbyła się uroczystość wręczenia Młyńskich Kół – Nagród za wybitne osiągnięcia i działania podjęte przez mieszkańców Gminy Czersk w roku 2017,  na rzecz  – społeczności lokalnej.

Uroczystość rozpoczęła się podsumowaniem roku 2017 przez Burmistrz Czerska Panią Jolantę Fierek, a także Zastępców Burmistrza Pana Mateusza Rydzkowskiego oraz Grzegorza Klauzę. 

Podczas wczorajszej gali, Burmistrz Czerska nagrodziła szerokie grono osób, które z prawdziwą pasją i zaangażowaniem działa na rzecz naszej lokalnej społeczności. Szczególne podziękowania otrzymał Pan Ludwik Czerniejewski – zasłużony krwiodawca, który jest przykładem godnym do naśladowania.

 „ Mała ojczyzna jest sprawą wielką, bo w końcu ta „duża” składa się z małych. Nie jest to symbol, lecz konkret: te same zachowania, wspólny kościół, droga …. Mała ojczyzna to wspólne przeżywanie i tworzenie”.

Z przyjemnością informujemy, iż  tegoroczne „Młyńskie Koła” z rąk Burmistrz Czerska Pani Jolanty Fierek oraz Kanclerza Pana Ryszarda Kuchty otrzymali:

– w kategorii:
1) osiągnięcia kulturalne – Grupa Teatralna TAK PAN MÓWI

Grupa teatralna TAK PAN MÓWI działa przy  Ośrodku Kultury w Łęgu. Otrzymała Nagrodę za trafiony w gusta widzów repertuar; (spektakle: Kandydatki na żonę, Biuro matrymonialne, Magiczne prezenty); za umiejętność pobudzania widzów do śmiechu; brawurę i dobrą zabawę aktorów na scenie.  Podczas spektaklu, publiczność wchodzi w interakcje z tym, co dzieje się na scenie.  To się czuje, bo aktorzy grają, bo lubią, bo dobrze się bawią i dlatego mogą bawić widzów…  

2) edukacja, oświata i wychowanie – Pan Aneta Bolałek

Nauczyciel w Zespole Szkół w Łęgu.  Pomimo licznych obowiązków i trudności, z którymi jako nauczyciel musi zmagać się na co dzień, wnosi w tę pracę wiele radości, serca i wysiłku, stawiając dobro ucznia na pierwszym miejscu. Jest opiekunem Szkolnego Klubu Wolontariusza i instruktorem Związku Harcerstwa Polskiego w stopniu przewodnika. Od początku swojej pracy w Zespole Szkół w Łęgu  działa w 30 Drużynie Harcerzy oraz prowadzi I gromadę Zuchową Ogniste Świetliki. Pani Aneta aktywnie włącza się w życie szkoły, a przede wszystkim dzieli się bezinteresowną pomocą i pracą w wolontariacie. Jest organizatorem wielu imprez harcerskich, a przede wszystkim inicjatorem wielu wartościowych projektów. W 2017 r. w dużej mierze, dzięki podejmowanym przez Panią Anetę działaniom, Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Łęgu otrzymały certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie.

3) Rzemiosło i usługi – Pan Zdzisław Mollin

Pan Zdzisław Mollin – organmistrz z Odrów kontynuuje tradycję rodzinną, przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Pierwsze wykonane samodzielnie organy znajdują się w kościele parafialnym w Odrach. O imponującym rozwoju firmy oraz wysokiej jakości usług, świadczą  instrumenty, które można podziwiać w kościołach i katedrach w różnych miastach Polski.
Pan Zdzisław Mollin wykonuje szereg  prac, m. in. dla Akademii i Szkół Muzycznych w Bydgoszczy, Gdańsku, Poznaniu, Warszawie, czy Łodzi.
Jako jeden z nielicznych, poza budową organów wielkich,  buduje również  pozytywy, przydatne dla niewielkich kościołów, kaplic, zespołów kameralnych i orkiestr w Polsce oraz zagranicą. Za całokształt 50 letniej działalności firmy, Pan Zdzisław Mollin został w roku 2007 uhonorowany przez Biskupa Pelplińskiego, medalem za zasługi dla Diecezji Pelplińskiej.

4) Działalność na rzecz rozwoju sportu i turystyki –  Pani Karolina Jaszczyszyn.

Pani Karolina Jaszczyszyn to znana w Polsce, jak i na  świecie rugbystka, pochodząca z Krzyża. Za osiągniecie ogromnych sukcesów – została uhonorowana  Kapitanem Kadry Narodowej Rugby. Na szczególne podkreślenie zasługuje umiejętność wykorzystania życiowej pasji, której wynikiem są mistrzowskie tytuły zdobyte na krajowych i Międzynarodowych turniejach – m.in. Zdobywczyni Srebrnego Medalu Mistrzostw Europy w 2016 r.; najlepsza zawodniczka Turnieju Wielkanocnego w Belgii. To dzięki Pani Karolinie  kobiece rugby staje się znane nie tylko w Polsce. Rozpowszechnia, jakże niepopularną dyscyplinę sportu, jednocześnie promując naszą małą ojczyznę – gminę Czersk w ogólnopolskich mediach.

5) Działalność promocyjna i organizacyjna w stowarzyszeniach i związkach – Pani Mirosława Sarnowska

Pani Mirosława Sarnowska – wieloletnia instruktorka folklorystycznego zespołu „Ziemia Czerska”, który swoją obecnością uświetnia wiele uroczystości na terenie gminy. Poprzez swą wyjątkową prezencję i dokonania, zespół jest znany nie tylko w naszym regionie. Integracja społeczna, a przede wszystkim dzielenie się radością Pani Mirosławy i członków zespołu doceniana jest  w wielu instytucjach, takich jak: domy pomocy społecznej, domy dziecka. Zespół Ziemia Czerska zdobywa liczne nagrody. Znaczącym sukcesem zespołu było II oraz III miejsce na ,,Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Euroregionu Bałtyk” , a przede wszystkim kwalifikacje do udziału w Międzynarodowych Festiwalach Folkloru. Pani Mirosława Sarnowska poprzez swoje zaangażowanie i podejmowanie różnorodnych, cennych inicjatyw na rzecz lokalnego środowiska jest wzorem godnym do naśladowania.

6) Wspieranie inicjatyw społecznych i kulturalnych przez przedsiębiorców – Pen – Pol

Pani Kamila Karczyńska jest przedsiębiorcą, który  nie odmawia pomocy i  bezinteresownie wspiera organizatorów różnorodnych inicjatyw. PEN POL to firma rodzinna z Łęga specjalizująca się w produkcji kołder i  poduszek. Już od początku swojej działalności, angażuje się w inicjatywę społeczną i kulturalną na rzecz gminy Czersk.  Swą serdeczność, życzliwość, a przede wszystkim pomocność okazuje wielokrotnie, poprzez  przekazywanie wyrobów na rzecz osób potrzebujących. 

7) Rozwój przedsiębiorczości – Firma MIREX II – Mirosława Zielińska

Doświadczenie  firmy MIREX DWA  w branży sięga blisko 25 lat. W krótkim okresie czasu firma stała się jednym z liderów rynku w zakresie produkcji pokrowców samochodowych. Mocną stroną firmy jest jej rodzinny charakter oraz indywidualne podejście do Klienta. Firma posiada ustabilizowaną pozycję rynkową, dostarczając swoje produkty Klientom indywidualnym  i kontrahentom hurtowym w Polsce i za granicą. Stały wzrost odbiorców wymusza na firmie zwiększanie zatrudnienia oraz powiększenie bazy lokalowej, na którą środki pozyskano z Unii Europejskiej – w związku z czym, rozpoczęto rozbudowę zakładu o nową halę produkcyjną.
Prężny rozwój, aktywna i efektywna działalność firmy, a także zwiększanie zatrudnienia świadczą o niezwykłej umiejętności łączenia pracy zawodowej z życiową pasją Pani Mirosławy.

 8) Zarządzenie i działalność jednostek pomocniczych – Pan Stanisław Czapiewski

Pan Stanisław Czapiewski to emerytowany matematyk. Na emeryturze  poświęcił się pracy społecznej na rzecz mieszkańców. Od 2007 roku pełni funkcję Przewodniczącego Zarządu Osiedla nr 3 „Starogardzkie” w Czersku. Dzięki jego staraniom, aktywnej działalności na rzecz rozwoju gminy, zmodernizowano wiele ulic, chodników i skwerów m.in. ulicę Starogardzką, Targową, Pomorską, Ferensa. Pan Stanisław Czapiewski z wielkim zaangażowaniem włącza się w projekty Czerskiego Budżetu Obywatelskiego. Każdy zgłoszony przez niego wniosek został zakwalifikowany do realizacji. Aktywizuje mieszkańców osiedla do dbania o swoje posesje, reaguje na każdy problem i służy im pomocą.  Szacunek, jakim obdarzają Pana Stanisława Mieszkańcy jest potwierdzeniem jego skuteczności, serdeczności i otwartości na innych.

9) Inicjatywa społeczna – Pan Łukasz Ossowski

Pan Łukasz Ossowski wyróżnia się zaangażowaniem w działalność społeczną, ogromnym poświęceniem się sprawom drugiego człowieka, a przede wszystkim bezinteresowną i nieocenioną pomocą mieszkańcom Rytla i okolic po przejściu sierpniowej nawałnicy.  Inicjator i koordynator wsparcia dla rytlan, który doprowadził do ogromnego zintegrowania lokalnej  społeczności. 

10) Rolnictwo – Państwo Kamila i Jacek Narloch

Państwo Kamila i Jacek Narloch prowadzą rodzinne gospodarstwo rolne o profilu mlecznym, zajmując się hodowlą bydła. Rozwinęli ją zaczynając od kilkunastu krów. Jest to jedna z większych hodowli w gminie, produkująca kilkaset tysięcy litrów mleka rocznie. Państwo Narloch dbają o dobrostan zwierząt oraz wygodę i efektywność pracy. Posiadają całkowicie zmodernizowany park maszynowy oraz nowoczesne obory – dostosowane do wymogów i standardów obowiązujących w Unii Europejskiej. Państwo Kamila i Jacek Narloch działają aktywnie na rzecz rolnictwa w gminie Czersk. Pani Kamila, jako Sołtys Sołectwa Malachin zgłasza problemy rolników, jest działaczem społecznym, który wie na własnym przykładzie jak ciężka i pracochłonna jest praca rolnika.

11) Inne – działalność na rzecz osób niepełnosprawnych – Pani Renata Breszka.

Pani Renata Breszka jest Kierownikiem Warsztatów Terapii Zajęciowej w Czersku. Kreowanie działalności na rzecz osób niepełnosprawnych jest jej pracą zawodową. Zasługuje na najwyższe uznanie, ponieważ niezmiennie od wielu lat realizuje ją z wielką pasją. Rok 2017 upłynął pod względem niezwykłego wydarzenia w Czersku- Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych „Trzy Kolory”. Było to wyjątkowe przeżycie kulturalne, które pozwoliło mieszkańcom oraz zaproszonym gościom spojrzeć na niezwykły talent artystyczny osób niepełnosprawnych. O wyjątkowości Pani Renaty świadczy zróżnicowany charakter tak wielu wydarzeń,
na realizację których pozyskuje środki zewnętrzne. Pani Renata Breszka nie boi się wyzwań. Ważnymi przedsięwzięciami okazują się wymiany zagraniczne uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej, wyjazdy do kina, filharmonii, teatru, dzięki którym osoby niepełnosprawne przełamują bariery społeczne. Pani Renata Breszka cechuje się niezwykłym oddaniem dla dobra człowieka.

Burmistrz Czerska Pani Jolanta Fierek postanowiła wręczyć dodatkową statuetkę w kategorii edukacja, oświata i wychowanie – Pani Marii Gajewskiej

Pani Maria Gajewska jest nauczycielem języka polskiego w Szkole Podstawowej Nr 1 imienia Janusza Korczaka w Czersku. Uzyskuje szczególne efekty w pracy dydaktycznej oraz  wychowawczej. Pracuje z dziećmi wykorzystując autorski program. Uczniowie Pani Marii, promują naszą gminę, osiągając wysokie wyniki w konkursach na szczeblu wojewódzkim oraz ogólnopolskim. Bardzo dużą uwagę poświęca działaniom na rzecz języka polskiego, współorganizując liczne konkursy ortograficzne. Jest inicjatorką wielu imprez i zadań wspomagających aktywność uczniów, a także osób starszych, prowadząc bezpłatne wykłady na Czerskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Dodajmy, że Pani Maria Gajewska otrzymała prestiżowy tytuł „Nauczyciel Pomorza 2017”  w konkursie organizowanym przez Marszałka Województwa Pomorskiego.

Młyńskie Koło trafiło również do rąk Pana Andrzeja Kuchenbeckera za działalność na rzecz bezpieczeństwa; wkład pracy i czynne uczestnictwo w akcjach ratowniczych oraz podejmowanie inicjatyw na rzecz promowania bezpieczeństwa na terenie Gminy Czersk. Niezmiennie od wielu lat angażuje się, nie szczędząc swego czasu i sił, poświęcając oraz narażając własne bezpieczeństwo na rzecz ratowania życia, zdrowia i mienia drugiego człowieka. 

Wszystkim Laureatom serdecznie gratulujemy!

więcej zdjęć

 

 

 

 

 

Zdjęcia: wizjalokalna / OK Czersk