Urząd Miejski w Czersku
Czersk
Czersk
Czersk
Biuletyn Informacji Publicznej
Dzisiaj jest poniedziałek, 21 października 2019 r. Imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza
 
Wersja Polska English Deutsch

KOMUNIKAT W SPRAWIE GOSPODAROWANIA ODPADAMI KOMUNALNYMI

Urząd Miejski w Czersku uprzejmie informuje, że znacznie wzrosła ilość odpadów zmieszanych, odbieranych od mieszkańców naszej gminy, co zwiększa koszty związane z ich zagospodarowaniem.

W związku z tym, przystępujemy do przeprowadzenia kontroli w zakresie:

 1. Zgodności danych zawartych w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, dotyczących ilości gospodarstw domowych i ilości osób zamieszkujących.
 2. Poprawności segregacji odpadów.
 3. Umów zawartych przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą na odbieranie odpadów komunalnych.

Jednocześnie przypominamy zasady segregacji odpadów:

POJEMNIK/WOREK NA SZKŁO (ZIELONY)

Szkło: np. szkło opakowaniowe po wodach i napojach, znicze, słoiki (zbieramy wszystkie kolory szkła) bez konieczności odkręcania nakrętek (warto jednak je odkręcać ze względu na odzysk metali). Preferowane szkło niepotłuczone.

Do tej frakcji nie zaliczamy szkła okiennego, ceramiki, porcelany, doniczek, szyb i reflektorów samochodowych, szkła żaroodpornego, zbrojonego, świetlówek, żarówek, lamp, kineskopów telewizorów, termometrów, luster.

POJEMNIK/ WOREK NA TWORZYWA SZTUCZNE, PAPIER, METALE, OPAKOWANIA, WIELOMATERIAŁOWE (ŻÓŁTY)

 1. Tworzywa sztuczne
  • butelki PET (zbieramy wszystkie kolory butelek) bez konieczności odkręcania zakrętek. Jednak ze względu na wartość charytatywną nakrętek opakowań warto je odkręcać i przekazywać odpowiednim instytucjom. W przypadku niektórych butelek PET koloru białego wskazane jest usuwanie naklejek termokurczliwych, które przeszkadzają w procesie ich recyklingu,
  • folia (zbieramy wszystkie kolory) od reklamówek, toreb, worków na śmieci, folii opakowaniowej z wyjątkiem folii po produktach garmażeryjnych,
  • opakowania po jogurtach i margarynach,
  • chemia gospodarcza miękka – wszystkie opakowania po szamponach, płynach do kąpieli, mydłach w płynie i innych artykułach higieny osobistej, kanistry plastikowe. W przypadku niektórych opakowań po płynach wskazane jest usuwanie naklejek termokurczliwych, które przeszkadzają w procesie ich recyklingu. Do tej frakcji nie należą opakowania po olejach silnikowych,
  • chemia twarda np. skrzynki, wiadra, doniczki, krzesła, stoły plastikowe. Do tej frakcji nie należą zabawki plastikowe, elementy karoserii samochodów np. zderzaki, kokpity, wykonane z tworzyw sztucznych części samochodowe oraz sprzęt AGD i RTV.
 2. Metale – np. puszki stalowe po konserwach, puszki aluminiowe, mosiądz, miedź, złom stalowy pozbawiony zanieczyszczeń w postaci elementów plastikowych, gumowych itp.
 3. Papier – np. czasopisma, gazety, ulotki, katalogi, książki, magazyny, karton, tektura falista – do tej frakcji należą wszystkie rodzaje makulatury z wyjątkiem papieru samokopiującego, kalki, papieru mokrego zatłuszczonego, tapet, worków papierowych po wapnie, cemencie, gipsie.
 4. Opakowania wielomateriałowe – opakowania po mleku i sokach w kartonie tzw. opakowania tetrapak.

PAMIĘTAJ: Przed wrzuceniem odpadów opakowaniowych do worka/pojemnika zgniatamy je, by ograniczyć ich objętość!

POJEMNIK SZARY (METALOWY) LUB PLASTIKOWY Z NAPISEM POPIÓŁ

Stosowany jest zamiennie:

 1. do odbioru wyłącznie popiołów w okresie od października do kwietnia
  Dopuszczalny jest popiół węglowy, z ekogroszku oraz z drewna.

UWAGA: W przypadku gromadzenia popiołów w pojemniku, powstające na terenie nieruchomości odpady biodegradowalne należy zbierać selektywnie w brązowych workach.

 1. do odbioru wyłącznie odpadów biodegradowalnych w pozostałym okresie (od maja do września).

UWAGA: Powstające w tym czasie popioły, gromadzimy w pojemniku na odpady zmieszane.

Do pojemnika tego wrzucamy:

 • odpady biodegradowalne: odpady kuchenne z warzyw surowych i gotowanych, obierki z ziemniaków i warzyw, resztki potraw, skórki cytrusów i resztki wszystkich owoców wraz z pestkami i nadgniłymi owocami, mokry papier i tekturę, tekstylia wykonane z włókien naturalnych;
 • odpady zielone: części zielone roślin, siano, trawa, słoma, resztki roślinne z ogrodów, w tym liście, chwasty;
 • odpady strukturalne gałęzie z wycinek sanitarnych i pielęgnacyjnych, ścinki drzew, kora, trociny, odpady drewniane

W procesie kompostowania nie preferuje się następujących odpadów: zepsutej żywność, resztek mięs, kości, piasku, kamieni, odchodów zwierzęcych, tłuszczów jadalnych, popiołu, niedopałków papierosów, tekstylia wykonane z włókien syntetycznych.

POJEMNIK NA ODPADY ZMIESZANE (CZARNY)
Do pojemnika na odpady zmieszane wrzucamy wszystkie odpady, które nie podlegają segregacji oraz popioły w okresie letnim (od maja do września).

 

PONADTO:

Dwa razy do roku (w okresie wiosennym i jesiennym) odbierane będą meble i inne odpady wielkogabarytowe, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz zużyte opony. Odbiorowi podlegają odpady, które zostaną wystawione przed posesję do krawężnika lub w miejscu usytuowania pojemników, zgodnie z dostarczonym harmonogramem wywozu.

Szereg innych rodzajów odpadów, które nie powinny trafiać do zwykłych koszy na odpady np. opony, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte baterie i akumulatory, świetlówki, żarówki, odpady wielkogabarytowe i niebezpieczne można bezpłatnie oddać w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Wydział Rolnictwa i Środowiska