Urząd Miejski w Czersku
Czersk
Czersk
Czersk
Biuletyn Informacji Publicznej
Dzisiaj jest poniedziałek, 21 października 2019 r. Imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza
 
Wersja Polska English Deutsch

Grand Prix dla Wejherowa, Srebrne Pasmo dla Czerska!

W niedzielę w naszym mieście można było posłuchać znakomitych głosów chóralnych z Pomorza. Dobiegł końca XXI Festiwal Pieśni Chóralnej „Leć o pieśni, leć sokołem…” Czersk 2019, w którym udział wzięło siedem chórów: Cantus z Gdyni, Passionata z Tczewa, Sicut Avis ze Starogardu Gdańskiego, Laudate Dominum z Wejherowa, Lutnia z Więcborka, gospodarz Lutnia z Czerska oraz poza konkursem Chór Świętego Józefa z Raciąża. 

Pomysł organizacji festiwalu zrodził się w 1999 r podczas próby chórów do wspólnego śpiewania na mszy świętej sprawowanej przez Ojca Świętego Jana Pawła II i trwa do dziś, rok rocznie gromadząc minimum 200 śpiewaków.  

Tradycyjnie Festiwal rozpoczął się od wspólnego występu wszystkich chórów w utworze „Gaude Mater Polonia” pod dyrekcją Izabelli Pruszak. Na zakończenie przesłuchań festiwalowych, zebrana publiczność miała przyjemność wysłuchać koncertu Chóru Świętego Józefa z Raciąża. Natomiast wybrane utwory można było usłyszeć również podczas wieczornej uroczystej mszy świętej z udziałem wszystkich chórzystów.

Tegoroczny Festiwal swym patronatem honorowym objęli:

Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Rektor Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku Maciej Sobczak oraz Starosta Chojnicki Marek Szczepański, którzy ufundowali również statuetki i puchary.

Jury Festiwalu w składzie: prof. zw. dr hab. Marek Rocławski oraz ad dr hab. Sławomir Bronk z Akademii Muzycznej w Gdańsku, przyznało następujące nagrody:

nagroda specjalna Marszałka Województwa Pomorskiego za pieśń świecką – chór Cantus z Gdyni,

nagroda specjalna  Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku za pieśń moniuszkowską – chór Lutnia z Czerska,

nagroda specjalna Biskupa Pelplińskiego za pieśń religijną – chór Laudate Dominum z Wejherowa.

Złote Pasma otrzymały chóry: Laudate Dominum z Wejherowa oraz Cantus z Gdyni,

Srebrne Pasma otrzymały: Lutnia z Więcborka, Sicut Avis ze Starogardu Gdańskiego oraz Lutnia z Czerska, 

Brązowe Pasmo otrzymał chór Passionata z Tczewa.

Grand Prix XXI Festiwalu Pieśni Chóralnej w Czersku otrzymał chór Laudate Dominium z Wejherowa.

Pragniemy bardzo serdecznie podziękować Biskupowi Diecezjalnemu Jego Ekscelencji ks. Ryszardowi Kasynie, Rektorowi Akademii Muzycznej w Gdańsku Panu Maciejowi Sobczakowi, Staroście Chojnickiemu Markowi Szczepańskiemu za objecie Festiwalu swym patronatem honorowym.  Szczególne  podziękowania kierujemy w stronę głównych organizatorów: Burmistrza Czerska Przemysława Bieska-Talewskiego, księdza Proboszcza Zbigniewa Straszewskiego. Serdecznie dziękujemy za dokonanie oceny jury Festiwalu Panu prof. Markowi Rocławskiemu oraz Panu doktorowi Sławomirowi Bronk.

Serdecznie dziękujemy za obecność zaproszonym gościom, wszystkim radnym, darczyńcom. Ogromne podziękowania również dla dyrygentów, chórzystów i słuchaczy festiwalowych. Mamy nadzieję, że niedzielne spotkanie na stałe zapisze się w Waszych sercach i zapraszamy na kolejne w przyszłym roku.

Ośrodek Kultury w Czersku