Urząd Miejski w Czersku
Czersk
Czersk
Czersk
Biuletyn Informacji Publicznej
Dzisiaj jest poniedziałek, 16 września 2019 r. Imieniny: Jagienki, Kamili, Korneliusza
 
Wersja Polska English Deutsch

Dwieście lat dla Pana Antoniego

To było wyjątkowe święto. W niedzielę 1 września Antoni Baszanowski obchodził swoje 98. urodziny. Kombatanta z II wojny światowej z życzeniami i upominkiem odwiedził Burmistrz Czerska Przemysław Biesek-Talewski.

Antoni Baszanowski to wyjątkowa postać. Kombatant z II wojny światowej ma urodziny akurat w dniu 1 września, a więc w rocznicę wybuchu tego konfliktu zbrojnego. Pan Antoni pochodzi z Łubnej. Tu się urodził i spędził swoją młodość. Kiedy w 1939 roku wybuchła wojna, miał 18 lat. Ominęło go więc przymusowe wcielenie do wojska. Jednak żołnierze Wehrmachtu przyszli do niego kilka lat później. Mieszkaniec Gminy Czersk trafił na front zachodni. Długo w wojsku niemieckim nie służył. Udało mu się uciec i przejść na stronę aliancką.

Po wojnie Antoni Baszanowski mieszkał w Anglii i we Włoszech. Był krawcem i pracował zakładach krawieckich. Ponad rok temu, po śmierci żony, postanowił wrócić w rodzinne strony. Zamieszkał w domu w Łubnej, który został pobudowany w miejscu, gdzie mieszkał przed wojną.

W niedzielę jubilata odwiedził Burmistrz Czerska. Złożył mu życzenia i wręczył upominek. – Możemy być dumni z tego, że mieszkaniec naszej gminy walczył na froncie o wolność naszego kraju. Cieszę się też, że zdecydował się Pan wrócić i znów zamieszkać w naszej okolicy – mówił Przemysław Biesek-Talewski.