Urząd Miejski w Czersku
Czersk
Czersk
Czersk
Biuletyn Informacji Publicznej
Dzisiaj jest poniedziałek, 20 maja 2019 r. Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny
 
Wersja Polska English Deutsch

Duże zainteresowanie programem „Czyste powietrze”

Pierwszy dzień konsultacji związanych z programem „Czyste powietrze” pokazał, jak ważne są spotkania mieszkańców z urzędnikami. Pracownik Wydziału Funduszy Zewnętrznych spotkał się z 10 rodzinami.

Każda z osób, która w środę odwiedziła Centrum Informacji Turystycznej, uzyskała kompleksową poradę w zakresie programu „Czyste powietrze”. Wojciech Witkowski z Wydziału Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miejskiego w Czersku każdemu interesantowi poświęcił 30 minut czasu. Wyjaśniał w jakiej wysokości można dostać dofinansowanie i jakie dokumenty i kosztorysy wymagane są do wniosku. Część mieszkańców skorzystała już z pomocy przy wypełnianiu wniosku o dofinansowanie i zakładała konta na Portalu Beneficjenta. W środę 6 marca specjalista z Urzędu Miejskiego w Czersku przyjął 10 interesantów. Kolejne konsultacje z mieszkańcami odbędą się 13 marca. Jednak na ten termin nie ma już wolnych miejsc. Prosimy rejestrować się na 20 marca. Żeby skorzystać z pomocy Urzędu Miejskiego, trzeba wcześniej się zarejestrować pod numerami 52 395 48 56 lub 52 395 48 51. Liczy się kolejność zgłoszeń. Burmistrz Czerska Przemysław Biesek-Talewski zdecydował, że konsultacje będą prowadzone tak długo, jak będzie zainteresowanie nimi mieszkańców gminy Czersk.

Program „Czyste Powietrze” to możliwość uzyskania wsparcia finansowego w formie dotacji i/lub pożyczki przez osoby fizyczne – właścicieli domów jednorodzinnych na wymianę starego kotła grzewczego, ocieplenie domu czy wymianę okien i drzwi. Kwota dotacji uzależniona jest od wysokości dochodów w danej rodzinie. Im są one niższe, tym dofinansowanie jest wyższe. Jego wysokość będzie się wahać od 18 do aż 90 procent wartości inwestycji. Co ważne, pieniądze na wkład własny można uzyskać w ramach nisko oprocentowanej pożyczki, której spłatę można rozłożyć nawet na 15 lat.

Przypominamy, że operatorem programu jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, a więc informacji o programie można uzyskać na stronie https://wfos.gdansk.pl/ lub na infolinii: (58) 743 18 20 oraz (58) 743 18 21.