Urząd Miejski w Czersku
Czersk
Czersk
Czersk
Biuletyn Informacji Publicznej
Dzisiaj jest poniedziałek, 16 września 2019 r. Imieniny: Jagienki, Kamili, Korneliusza
 
Wersja Polska English Deutsch

Dożynki parafialne w Odrach

W niedzielę 8 września rolnicy, leśnicy i wszyscy mieszkańcy parafi odrowskiej dziękowali Bogu za zebrane plony. Przed kościołem korowód dożynkowy otwierali starostowie Magdalena Muchowska i Krzysztof Ossowski. Za nimi na honorowym miejscu wieniec dożynkowy upleciony przez Odrowianki nieśli gospodarze : Jan Goncz, Jan Żabiński, Stanisław Żuchowski i Jerzy Ossowski. Za wieńcem chleby niesione przez gospodynie. Następnie delegacje wsystkich wiosek niosące płody pól, lasów, wód i ogrodów.

Na koniec mszy starostowie podzielili poświęcony chlebem, a sołtys zaprosił wszystkich do remizy na dalszą, zabawową, część dożynek przygotowaną przez sołtysa oraz rade sołecką.

Po południu sala remizy zaczęła się zapełniać. Odrowianki częstowały przybyłych kawą , ciastem drożdżowym i chlebem ze smalcem. Sołtys Zbigniew Wojtala powitał gości i życzył wesołej zabawy. Przy okazji podziękował państwu Jadwidze i Jerzemu Ossowskim za przygotowanie zboża na wieniec i grupie dożynkowej, która od wielu lat plotła wieniec i przygotowywała stoisko na dożynki gminne.

Na placu, przed remizą przygrywał do tańca pan Marek Łangowski, a nauczycielki z odrowskiej szkoły przeprowadzały konkursy dla dzieci. Po konkursach dla dzieci przyszła pora na dorosłych. Panie i panowie zachwycali celnością w rzucaniu kolbą kukurydzy do celu. Były też biegi na czas w drewnianych chodakach i wyścigi dla rodziców z dzieckiem na ręku oraz przeciąganie liny w wielopokoleniowych składach. Na koniec zaczęły się tańce pod gołym niebem.

Humory dopisywały więc zabawa trwała do późnych godzin wieczornych. Była to pierwsza w takim wydaniu zabawa dożynkowa w Odrach , ale z pewnością nie ostatnia.

mat. Teresa Grubczak