#Wolni od uzależnień! (FOTO)
W okresie od 1 września do 30 listopada 2021r.w Szkole Podstawowej w Gotelpiu wdrożono projekt pod nazwą „#Wolni od uzależnień!” dofinansowanego przez Urząd Miejski w Czersku, a zrealizowanego przez Stowarzyszenia Mieszkańców Sołectwa Gotelp „Wszyscy Razem” oraz pracowników Szkoły Podstawowej w Gotelpiu.
Program projektu miał wielowarstwowy charakter i uwzględniał realizację dwóch ogólnopolskich programów profilaktycznych dla uczniów starszych - Unplugged, dla uczniów młodszych - Przyjaciele Zippiego, szkolną kampanię antyalkoholową oraz zajęcia aktywizujące dzieci i młodzież.
Program „Przyjaciele Zippiego” ma na celu promocję zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia małych dzieci, poprzez rozwój ich umiejętności komunikacyjnych i społecznych, ułatwiających dobre funkcjonowanie w grupie, nawiązywanie przyjaźni, radzenie sobie z problemami i trudnościami. Natomiast program „Unplugged” miał na celu zmianę postaw i opinii młodzieży wobec używania substancji psychoaktywnych i nabycie przez nich umiejętności chroniących przed używaniem substancji psychoaktywnych.
Szkolna Kampania Antyalkoholowa polegała na przygotowaniu przez uczniów plakatów przedstawiających konsekwencje wynikające ze spożywania alkoholu i przekonanie rówieśników, że nie warto ryzykować z alkoholem. Chętni uczniowie wzięli udział konkursie plastycznym ‘Ciemne strony nałogu”.
Wszyscy uczniowie mieli możliwość odreagowania nadmiaru napięć związanych z okresem pandemii w trakcie warsztatów tworzenia niepowtarzalnych świec żelowych oraz podczas zajęć w Centrum „Experyment” w Gdyni, gdzie w bezpiecznych warunkach mogli samodzielnie doświadczyć wielu fascynujących zjawisk naukowych.
Zwieńczenie działań profilaktycznych zadania „#Wolni od uzależnień!” miało miejsce 29 listopada 2021r. w szkolnej sali gimnastycznej. W trakcie spotkania ogłoszono wyniki rozstrzygniętego wcześniej konkursu plastycznego i wręczono jego laureatom nagrody rzeczowe. Zaprezentowano również klasowe prace wykonane w ramach Szkolnej Kampanii Alkoholowej.
Zrealizowane działania przyczyniły się do zwiększenia wiary dzieci i młodzieży we własne możliwości, świadomości i wiedzy na temat uzależnień i szkodliwości spożywania alkoholu. Wzrosło również zainteresowanie uczestników ciekawymi formami spędzania czasu wolnego jako alternatywy do zachowań ryzykownych.