"Kozia Szosa" – co dalej?
Wczoraj, 16 października, w Sali Konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Czersku odbyło się ważne spotkanie zainicjowane przez burmistrza Daniela Szpręgę. Na zaproszenie włodarza odpowiedzieli: Starosta Chojnicki Marek Szczepański, w zastępstwie którego obecni byli członkowie zarządu powiatu Lucyna Zawiszewska oraz Jarosław Schumacher, Starosta Powiatu Tucholskiego Andrzej Urbański, burmistrz Tucholi Tadeusz Kowalski, wójt gminy Śliwice Daniel Kożuch, Dyrektor Regionalny Lasów Państwowych w Toruniu Włodzimierz Pamfil, Nadleśniczy Nadleśnictwa Czersk Tomasz Grugel, Nadleśniczy Nadleśnictwa Rytel Łukasz Rutkowski oraz z-ca nadleśniczego Nadleśnictwa Woziwoda Arkadiusz Podlaszewski wraz z leśniczym p.o. inspektora nadzoru Karolem Szmajdą i Małgorzata Wojciechowska, zastępca burmistrza Czerska.
Temat spotkania:
Głównym celem spotkania była analiza sytuacji dotyczącej drogi powiatowej „Kozia Szosa”, która łączy drogę krajową nr 22 z wojewódzką nr 237. Droga ta, mająca długość niecałych 12,5 km, jest kluczowa dla komunikacji w regionie, jednak zły stan nawierzchni zmusza wielu kierowców do korzystania z dłuższej trasy przez Czersk. Mieszkańcy Gutowca i Zapędowa od lat zgłaszają ten problem, a dotychczasowe dyskusje o remoncie były trudne.
Co ustalono?
W trakcie spotkania zaprezentowano aktualny stan nawierzchni drogi. Burmistrz Tucholi, Tadeusz Kowalski, podkreślił, że remont Koziej Szosy przyniesie korzyści dla obu powiatów. Obecni przedstawiciele Zarządu Powiatu Chojnickiego i samorządu Czerskiego, wnioskowali o wsparcie finansowe od Lasów Państwowych na prace projektowe oraz realizację zadania. Dyrektor regionalny Lasów Państwowych, Włodzimierz Pamfil, wyraził gotowość do wsparcia finansowego na realizację inwestycji, mimo że obecnie wszystkie środki są kierowane na prace popowodziowe na południu Polski.
Ustalono, że powiat chojnicki przejmie nadzór nad projektem, a wspólnie z powiatem tucholskim zostanie wybrany projektant do stworzenia dokumentacji.
Plan działania:
Uczestnicy spotkania ustalili, że listopadzie Powiat Chojnicki wystąpi z listem intencyjnym do wszystkich uczestników spotkania, co będzie pierwszym krokiem w kierunku remontu Koziej Szosy. Czuję, że to spotkanie już niedługo przyniesie pierwsze efekty, a w perspektywie najbliższych lat, doprowadzi do remontu koziej szosy. Wierzę, że wspólnie mamy możliwości, aby tę drogę doprowadzić do stanu użyteczności – podsumował Daniel Szpręga.
Ruch rowerowy:
Podczas dyskusji poruszono również temat ścieżek rowerowych. W gminie Czersk trwają prace nad trzema nowymi trasami, które poprawią bezpieczeństwo rowerzystów. Zgromadzeni uznali, że projekty ścieżek powinny być rozszerzone na województwo kujawsko-pomorskie.
Będziemy mieszkańców informować o postępach w sprawie Koziej Szosy oraz rozwoju infrastruktury rowerowej w naszych regionie!