Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką
24 marca 1944 r. w Markowej na Podkarpaciu niemieccy żandarmi zamordowali rodzinę Ulmów i ukrywających się u nich ośmioro Żydów. Jak możemy przeczytać w ustawie, dzień ten ustanowiono „ w hołdzie Obywatelom Polskim – bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów.”
24 marca 1944 r. w wyniku donosu granatowego policjanta, niemieccy żandarmii zjawili się w gospodarstwie Wiktorii i Józefa Ulmów, którzy wychowywali sześcioro dzieci i spodziewali się lada dzień narodzin kolejnego. Ukrywali też ośmioro Żydów z dwóch rodzin. Wszyscy zostali zamordowani na miejscu przez Niemców.
W 1995 r. Wiktoria i Józef otrzymali pośmiertnie tytuł „Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata”, a 15 lat później zostali odznaczeni Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez ówczesnego prezydenta Polski, Lecha Kaczyńskiego.