Dokładnie 30 lat temu w Czersku i w całej Polsce odbyły się pierwsze po wojnie wybory do samorządu. Z tej okazji burmistrz Czerska i przewodniczący rady miejskiej złożyli kwiaty na grobach pierwszego przewodniczącego rady Piotra Ferensa i burmistrza Krzysztofa Gogolewskiego.
Dziś w naszej gminie powinny odbywać się uroczyste obchody 30-tej rocznicy pierwszych w demokratycznej Polsce wyborów samorządowych z 1990 roku. Dokładnie 27 maja, 30 lat temu, Polacy wybierali swoich przedstawicieli do lokalnej władzy. W Czersku pierwszym przewodniczącym rady został Piotr Ferens, a na burmistrza radni wybrali Krzysztofa Gogolewskiego.
Dziś burmistrz Przemysław Biesek-Talewski i przewodniczący Krzysztof Przytarski złożyli kwiaty na grobach wspomnianych wyżej samorządowców. Przed urzędem łopoczą trzy flagi Gminy Czersk. Niestety nie możemy wspólnie świętować. Jednak dzisiaj i w kolejnych dniach na naszej stronie internetowej będą pojawiały się artykuły związane z naszym samorządem i jego trzydziestoletnią historią.
Burmistrz Czerska przygotował dla Państwa okolicznościowy list. Poniżej jego treść.
Szanowne Mieszkanki, Szanowni Mieszkańcy Gminy Czersk!
Obchodzimy dziś Dzień Samorządu Terytorialnego. Tegoroczne święto jest szczególne – dokładnie 30 lat temu, 27 maja 1990 roku, w Polsce odbyły się pierwsze po II wojnie światowej całkowicie wolne i demokratyczne wybory. Były to wybory do rad gmin, gmin samodzielnych i samorządnych.
Reforma samorządu gminnego z 1990 roku, rozszerzona 8 lat później o samorządowe powiaty i województwa, to jedna z najbardziej udanych zmian po 1989 roku. Rozpoczęła ona proces decentralizacji państwa i wprowadziła w życie zasadę pomocniczości. Wspólnoty lokalne uzyskały wtedy podmiotowość prawną i ekonomiczną. I dobrze z tej podmiotowości korzystają.
30 lat samorządności to czas tworzenia nowoczesnej infrastruktury i rozwoju przedsiębiorczości. To także, a raczej przede wszystkim czas obywatelskich aktywności, poczucia wspólnoty i partycypacji społecznej. Samorządność to możliwość realnej współodpowiedzialności mieszkańców za sprawy publiczne.
W Gminie Czersk dobrze wykorzystaliśmy ostatnie 30 lat. Nasza Gmina zmieniła się pod każdym względem, zaszły w niej głębokie zmiany w każdej praktycznie dziedzinie. Czersk jest gminą bardziej obywatelską, z większym zaangażowaniem mieszkańców. To jest zupełnie inna gmina niż ta, którą pamiętamy sprzed 30 lat.
Planowaliśmy uroczyście obchodzić dzisiejsze święto. Niestety, epidemia koronawirusa nam to uniemożliwiła. Nie możemy się spotkać i podziękować wszystkim zaangażowanym przez ostatnie trzy dekady w tworzenie naszej małej Ojczyzny. Będziemy to robić, korzystając z mediów i Internetu.
Dziś wyrażam uznanie i podziękowania za wysiłek wielu osób na rzecz dobra wspólnego, jakim jest Gmina Czersk. Dziękuję wszystkim, którzy w ostatnich 30 latach pełnili funkcje radnych i członków komisji Rady Miejskiej, burmistrzów, ich zastępców i członków Zarządu Miejskiego, sołtysów i członków rad sołeckich, przewodniczących i członków zarządów osiedli. Dziękuję wszystkim pracownikom samorządowym, pracującym w jednostkach organizacyjnych Gminy Czersk. Dziękuję wszystkim aktywnym mieszkańcom naszej Gminy, przyczyniającym się do jej rozwoju.
Wszystkim nam życzę, aby kolejne 30 lat było równie dobre dla naszej małej Ojczyzny, jak te minione.
Przemysław Biesek-Talewski
Burmistrz Czerska