Urząd Miejski w Czersku
Czersk
Czersk
Czersk
Biuletyn Informacji Publicznej
Dzisiaj jest środa, 17 lipca 2019 r. Imieniny: Aleksego, Bogdana, Martyny
 
Wersja Polska English Deutsch

“Historia wydobyta z ziemi…” w czerskiej bibliotece

Nie lada atrakcja dla wszystkich miłośników historii czeka od dzisiaj w Miejskiej Bibliotece w Czersku. Wczesnym przedpołudniem uroczyście otwarto tu bowiem wystawę archeologiczną „Archeologia wokół nas”, prezentującą eksponaty z osad i cmentarzysk m. in. z Leśna, Brus, Gockowic i Ostrowitego.
W otwarciu wystawy uczestniczyła młodzież czerskich szkół, mieszkańcy, władze miasta oraz zaproszeni naukowcy. Nie zabrakło w tym gronie dr Krzysztofa Walenty oraz prof. dr hab. Tadeusza Grabarczyka z Zakładu Archeologii Pomorza w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego. Przypomnijmy, iż prof. Grabarczyk to postać bardzo znana Czerszczanom m. in. w związku z prowadzonymi przez niego od lat badaniami w „Kręgach Kamiennych” w Odrach. „Dzisiejsza wystawa to wejście w tę najstarszą część naszej historii, część nie spisaną, lecz wydobytą z ziemi… Mam nadzieję, że będzie to dla wszystkich mieszkańców Czerska swoistą lekcją historii małej ojczyzny, bo też takie było nasze zamierzenie, by dzięki tym eksponatom przybliżyć ją wszystkim mieszkańcom Czerska…” – mówił prof. Grabarczyk w trakcie inauguracji wystawy.
Otwarcie wystawy uświetniła prelekcja historyczna, wygłoszona przez Krzysztofa Walentę, który opowiedział zebranym m. in. o obrządku grzebania zmarłych, elementach wyposażenia grobów jak i o tajnikach prowadzenia prac archeologicznych. Zafascynowani słuchacze mogli też usłyszeć legendę o „skórzanym” moście na wyspie jeziora w Ostrowitem (tym w gminie Chojnice), potwierdzonej późniejszymi badaniami archeologicznymi, czy o złotej monecie z wizerunkiem cesarza rzymskiego, z 69 r. n. e., odnalezionej w trakcie rekonstrukcji śladów domostwa w Leśnie.
Swoją prelekcję dr Walenta zakończył apelem do wszystkim zebranych, o ocalenie miejsc, które wciąż kryją skarby i zabytki cenne dla archeologów i naszej historii. „Odkrywanie zabytków archeologicznych wcale się nie skończyło. Takich zabytków i cennych stanowisk pozostało jeszcze wiele do odkrycia. Stąd chciałbym zaapelować do wszystkich Państwa – do przypadkowych odkrywców i tych, którzy posiadają jakiekolwiek informacje na ten temat, by zgłaszali takie odkrycia – czy do nas, czy tu na miejscu – do biblioteki czy też Urzędu Miejskiego. Takie informacje są nam niezbędne, byśmy mogli uratować unikalne zabytki i eksponaty, w przeciwnym razie skazane są one na zniszczenie” – apelował do zebranych naukowiec.
Prezentowane w bibliotece zabytki zostały udostępnione przez Zakład Archeologii Pomorza Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego. Organizatorem wystawy jest Miejska Biblioteka w Czersku oraz Ośrodek Kultury, zaś eksponaty przygotowała Krystyna Trzcińska.
Wystawę można oglądać do 23 kwietnia w godzinach otwarcia biblioteki. Wstęp jest bezpłatny. Warto wspomnieć, iż wśród licznych eksponatów można obejrzeć m. in. popielnice twarzowe, naczynia do jedzenia i picia, korale z bursztynu i szkła, pierścienie, a także rekonstrukcje grobu z obwarowaniem kamiennym z Gockowic czy grób skrzynkowy Kultury pomorskiej z V w. p.n.e. z Czarnowa.