Urząd Miejski w Czersku
Czersk
Czersk
Czersk
Biuletyn Informacji Publicznej
Dzisiaj jest poniedziałek, 16 lipca 2018 r. Imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli
 
Wersja Polska English Deutsch

Wypoczynek dzieci w Gdańsku – dziękujemy

Uniwersytet Gdański włączył się w akcję pomocy osobom poszkodowanym w czasie nawałnicy, która przeszła przez Pomorze w nocy z 11-12 sierpnia. Przez dwa tygodnie od 21 sierpnia 2017 do 01.09.2017 w domach studenckich Uniwersytetu Gdańskiego przebywało 25 dzieci i 8 opiekunów z powiatu chojnickiego. Dzieci przyjechały na zaproszenie rektora Uniwersytetu Gdańskiego prof. Jerzego Gwizdały. W pomoc włączyli się harcerze i instruktorzy Chorągwi Gdańsk, nauczyciele SP nr 89 w Gdańsku a także się wiele firm, instytucji i osób prywatnych, dzięki którym dzieci mogły bezpłatnie uczestniczyć w wakacyjnych atrakcjach. Uniwersytet Gdański we współpracy z Grupą Lotos  przygotował szkolne wyprawki dla uczniów, a pracownicy UG i Lotosu – upominki.

Dzieci odpoczywały po traumatycznych doświadczeniach a dorośli, którzy organizują na nowo zniszczone przez nawałnicę życie mieszkańców, nie musieli martwić się o bezpieczeństwo najmłodszych.  Przyjazd dzieci zaproponował Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Jerzy Gwizdała w rozmowie telefonicznej z wiceburmistrzem Czerska Grzegorzem Klauzą.

– Wśród studentów, wykładowców i absolwentów Uniwersytetu Gdańskiego jest wiele osób z terenów dotkniętych katastrofą. Z gminą Czersk w maju tego roku podpisaliśmy umowę o współpracy przy organizacji olimpiady wiedzy o noblistach, dlatego zadzwoniłem do pana wiceburmistrza z propozycją pomocy, którą jako możemy uczelnia zaoferować. Jesteśmy w stałym kontakcie – powiedział prof. Jerzy Gwizdała rektor UG.

Akcję pomocy współorganizował Uniwersytet Gdański, a w pomoc dla dzieci z gminy Chojnice oraz jednej rodziny z Rytla zaangażowało się wiele firm, instytucji i osób prywatnych, dzięki którym mogły one uczestniczyć w wielu trójmiejskich atrakcjach. Były to między innymi wycieczki po Gdańsku z przewodnikami, zwiedzanie Teatru Wybrzeże, Radia Gdańsk, Grodziska Sopot i wielu innych miejsc w Trójmieście, zwiedzanie ZOO w Gdańsku Oliwie i zabawa w parku linowym, zabawa w Parku Linowym Adventure w Kolibkach oraz nauka skimboardingu na Plaży Stogi, zabawa w wesołym miasteczku w Brzeźnie, bieg na orientację, gry terenowe czy wspólne harcerskie ognisko. Dzieci zwiedziły też Fokarium w Helu oraz Centrum Nauki Experyment i Centrum Hewelianum. Miały też okazję obejrzeć trening piłkarski Lechii Gdańsk, zwiedzić Gdańsk podczas przejażdżki zabytkowym tramwajem. Transport zapewniły gdańskie Autobusy i tramwaje oraz SKM Trójmiasto.

Grupa Lotos przygotowała szkolne wyprawki dla uczniów, a pracownicy UG i Lotosu zebrali i przekazali upominki (środki higieniczne, gry i zabawki). W pomoc zaangażowało się wiele prywatnych osób i firm z terenu Trójmiasta.

Specjalna strona wydarzenia na FB znajduje się pod adresem: https://www.facebook.com/events/161937524368768/

mgr Magdalena Nieczuja – Goniszewska
Dyrektor Biura Rektora Uniwersytetu Gdańskiego
Sekretarz Rady Rektorów Województwa Pomorskiego