Urząd Miejski w Czersku
Czersk
Czersk
Czersk
Biuletyn Informacji Publicznej
Dzisiaj jest poniedziałek, 24 września 2018 r. Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny
 
Wersja Polska English Deutsch

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Parku Narodowym „Bory Tucholskie”

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 z Czerska, pod opieką pani Teresy Łęgowskiej, Marii Narloch i Agnieszki Kozłowskiej kolejny już raz udali się do Charzyków, aby uczestniczyć w wykładach zorganizowanych przez Park Narodowy Bory Tucholskie. Tym razem spotkanie pt. „Tajemnice Ptaków” poprowadził dr Andrzej Kruszewicz, wybitny ornitolog i dyrektor Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego. Nasz prelegent z wykształcenia jest lekarzem weterynarii ,z zamiłowania ornitologiem. Od ponad 20 lat prowadzi audycje radiowe i telewizyjne, w których opowiada o zwierzętach. O ptakach wie prawie wszystko i  może mówić o nich godzinami.

Korzystając z okazji spotkania tak wybitnego autora, uczniowie poprosili o autografy, które pan Kruszewicz umieścił w swoich książkach. Publikacje te można wypożyczać w naszej szkolnej bibliotece. Doktor Kruszewicz mógłby bez końca opowiadać o swojej pasji, ale przez ograniczony czas, zdążył podzielić się tylko niektórymi ze swoich licznych, pasjonujących historii.

 Młodzi badacze mieli  okazję zobaczyć na zdjęciach wiele pięknych okazów ptaków. Dowiedzieli się, że zwierzęta te mają węch, zmysł magnetyczny i genialnie widzą ultrafiolet i podczerwień. To co dla nas jest czarne, jak np. ubarwienie gawrona, dla ptaków jest kolorowe i świecące.  Ponad 200 uczestników wykładu  wie już, po co ptakom pióra, jak widzą, słyszą i jakie niebezpieczeństwa ze strony człowieka na nie czyhają . Wiele gatunków tych stworzeń niemal wyginęło przez modę. Za sprawą dawnej popularności piór w kapeluszach, często polowano na ptaki. Na szczęście dzisiaj ludzie są coraz bardziej świadomi tego, jak cenne są to zwierzęta i zaczynają rozumieć, że nie powinno się ich bezmyślnie zabijać.

Udziałem w tym wykładzie, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2, zapoczątkowali obchody Miesiąca Dobroci dla Zwierząt. Jesteśmy wdzięczni pracownikom PN Bory Tucholskie za organizację zajęć poszerzających naszą wiedzę. Dziękujemy, że od wielu już lat gościcie naszą szkołę na ,,czwartkowych spotkaniach”. Szczególne podziękowania należą się Urzędowi Gminy Czersk, za organizację transportu. Udział w tych zajęciach pomaga rozwijać pasje przyrodnicze naszych uczniów, pozwala poszerzać  wiedzę, umiejętności i umożliwia osobiste poznanie wielu naukowców przyrodników.

 mat.SP 2 Czersk

 Zobacz galerię obrazków z wiadomości- kliknij link