Urząd Miejski w Czersku
Czersk
Czersk
Czersk
Biuletyn Informacji Publicznej
Dzisiaj jest piątek, 14 grudnia 2018 r. Imieniny: Alfreda, Izydora, Zoriny
 
Wersja Polska English Deutsch

Spotkanie z Joanną Ostrowską wokół książki „Cholernie mocna miłość” Lutza van Dijka

W najbliższą sobotę, 16 grudnia, o godz. 16:00 w Gościnnej Piwniczce (ul. Dworcowa 1) odbędzie się spotkanie wokół „Cholernie mocnej miłości” z redaktorką merytoryczną dr Joanną Ostrowską. Poprowadzi je Sylwia Fryca. 

„Cholernie mocna miłość” to fabularyzowane świadectwo Teofila Kosińskiego, jedynego Polaka, który odważył się opowiedzieć o prześladowaniach podczas drugiej wojny światowej z powodu orientacji seksualnej. Był gejem. Jego opowieść została literacko opracowana przez Lutza van Dijka i ukazała się w Niemczech w 1991 roku. W Polsce zostaje wydana 26 lat po tamtej publikacji wraz z posłowiem autora Lutza van Dijka i redaktorki merytorycznej Joanny Ostrowskiej, jedynej polskiej badaczki zajmującej się zapomnianymi ofiarami nazizmu, oraz bogatym kalendarium dokumentującym prześladowania osób nieheteronormatywnych począwszy od końca XIX wieku.

Z opisu wydawcy:

We wrześniu 1939 roku Trzecia Rzesza napada na Polskę. Nastoletni Stefan wraz z matką i rodzeństwem próbuje przetrwać trudy wojennej rzeczywistości w rodzinnym Toruniu. Chwyta się różnych zajęć: pracuje u niemieckiego piekarza, potem w lokalnej fabryce. Popołudniami śpiewa w chórze teatralnym. Pewnego dnia poznaje Williego – stacjonującego w mieście młodego żołnierza Wehrmachtu. Ich przypadkowe spotkanie daje początek gorącemu uczuciu. Mimo grożącego niebezpieczeństwa – relacje intymne między Polakami a Niemcami są surowo karane – decydują się walczyć o swoją miłość. Cholernie mocną miłość.

O książce napisali m.in.:

Tygodnik Powszechny: https://www.tygodnikpowszechny.pl/odzyskac-historie-150565.

Gazeta Wyborcza: http://wyborcza.pl/osiemdziewiec/7,159012,22572965,cholernie-mocno-nieakceptowana-milosc.html?disableRedirects=true.

Newsweek: http://wyborcza.pl/osiemdziewiec/7,159012,22572965,cholernie-mocno-nieakceptowana-milosc.html?disableRedirects=true.

Onet Książki: https://kultura.onet.pl/wiadomosci/tajemnica-stefana-k/fc1nw89.

Nowe Peryferie: https://nowe-peryferie.pl/index.php/2017/11/okropnewspaniale-ii/.

„Cholernie mocnej miłości” poświęcono też:

audycję w radiu TOK FM (http://audycje.tokfm.pl/podcast/Zakazana-milosc-Historia-romansu-Polaka-i-zolnierza-Wehrmachtu/55712)

mówioną recenzję Sylwii Chutnik i Karoliny Sulej w ramach Barłogu Literackiego (https://www.youtube.com/watch?v=wKtrpu0P_1o).

Dalszy ciąg historii można znaleźć na stronie dwutygodnik.com, na której ukazał się wybór listów Teofila Kosińskiego z komentarzem Joanny Ostrowskiej.

Aneks Literacki