Urząd Miejski w Czersku
Czersk
Czersk
Czersk
Biuletyn Informacji Publicznej
Dzisiaj jest czwartek, 24 maja 2018 r. Imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny
 
Wersja Polska English Deutsch

Młodzież – koncerty, warsztaty, karaoke i turnieje

W dniach 28.11.- 09.12.2016 r. w Ośrodku Kultury w Łęgu, odbyły się warsztaty rękodzielnicze. Skierowane one były do grupy młodzieży z gminy Czersk. Oferta Ośrodka Kultury obejmowała warsztaty z tworzenia ceramiki, techniki ozdabiania przedmiotów metodą decoupage oraz warsztaty z tworzenia biżuterii techniką haftu sutaszowego. Podczas zajęć, uczestnicy mogli poznać tajniki każdej z technik. Pod okiem i z udziałem doświadczonych rękodzielników powstały oryginalne przedmioty i ozdoby, a sami uczestnicy mieli sporo zabawy podczas „nauki”.
Glina wydaje się być dość prostym materiałem do obróbki. Nic bardziej mylnego! Okazuje się, że w praktyce wychodzi inaczej. Uczestnicy po dawce teorii rozpoczęli ćwiczenia od lepienia swoich pierwszych dzieł za pomocą własnych dłoni i palców. Gdy poznali materię i jej możliwości, stworzyli niesztampowe ozdoby w formie zawieszek na choinkę, misy czy maski.

Chęci do nauki nie zabrakło i następnym etapem była praca na kole garncarskim. Wymaga ona cierpliwości i pewnej precyzji. Mały błąd i cała nasza praca traci formę i tym samym musimy zaczynać od nowa.


Wszyscy jednak wytrwale dążyli do celu i pod okiem instruktorek: Pani Aleksandry Bernady i Pani Aleksandry Grzelak wykonali na kole swoje pierwsze filiżanki, dzbanki czy świeczniki. Po wyschnięciu wypala się je w specjalnym piecu aby je utwardzić. Następnie szlifuje się je papierem ściernym aby pozbyć się nierówności. Kolejnym etapem jest nałożenie szkliwa i ponowne wypalenie w piecu. Po wyjęciu możemy cieszyć się oryginalnymi ozdobami.
Niecodzienne drobiazgi wykonały także uczestniczki warsztatów z haftu sutaszowego. Jest to technika polegająca na zszywaniu ze sobą za pomocą igły i bardzo cienkich nici wiskozowych pasm sutaszu. Pomiędzy pasma możemy wkomponować drobne, około 2mm koraliki, kryształki czy guziki. Jednym słowem, wszystko co płaskie z jednej strony możemy wykorzystać do stworzenia czegoś oryginalnego.

Podczas warsztatów, pod okiem instruktorki Agnieszki Mundrej i korzystając z jej rad, uczestniczki w większości tworzyły wisiory, mniejsze i większe, kolczyki, powstał również naszyjnik.

Dla wszystkich uczestników była to próba cierpliwości, ponieważ technika należy do bardzo czasochłonnych. Podczas pracy z sutaszem nie należy się spieszyć. Aby nasza praca cieszyła oko, trzeba być dokładnym.
Technika pozwala na stworzenie niezwykłych przedmiotów i ozdób, bez ograniczeń. Ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia. Mnogość kolorów i form pozwala nam stworzyć rzeczy unikatowe, jedyne w swoim rodzaju.
Jeśli natomiast brakuje nam cierpliwości do sutaszu, możemy spróbować techniki decoupage. Jest to technika względnie łatwa do opanowania. Jest także bardzo wszechstronna i dająca wiele radości. Ozdabiać można niemalże każda powierzchnię.

Uczestnicy warsztatów w Ośrodku Kultury w Łęgu mieli okazję poznać jej podstawy. Podczas zajęć ozdabiali przeróżne przedmioty. Z racji, że był to okres przedświąteczny skupiliśmy się na ozdobach choinkowych, głównie bombkach, powstały także świeczniki zrobione ze szklanek, choinki oraz skrzyneczki. Do tego celu użyli serwetek, farb akrylowych i specjalnych preparatów. Poznali tajniki powstawania ozdobnych spękań, które później nanieśli na swoje prace. Wszyscy uczestnicy zakończyli warsztaty z podstawową wiedzą dotyczącą danej techniki i chęciami do jej pogłębiania.

Warsztaty zostały zrealizowane ze środków Budżetu Obywatelskiego 2016.
Dodatkowo zostały zrealizowane turnieje piłki nożnej i siatkowej a także koncerty: Layo, Morris Band i Nagłej Zmiany Klimatu.

opr. Małgorzata Skwarek

Zorganizowanie imprezy w ramach przedsięwzięcia:

andrzejM-213x300 Czerski-Budzet-Obywatelski1-212x300 layo-1-213x300 nzk-528x743