Urząd Miejski w Czersku
Czersk
Czersk
Czersk
Biuletyn Informacji Publicznej
Dzisiaj jest środa, 19 grudnia 2018 r. Imieniny: Beniaminy, Dariusza, Gabrieli
 
Wersja Polska English Deutsch

Ferie zimowe w Ośrodku Kultury w Rytlu

Zimą również można spędzić czas wolny aktywnie i przede wszystkim ciekawie. Przekonali się o tym uczestnicy ferii organizowanych przez Ośrodek Kultury w Rytlu.

Już od pierwszego dnia dla dzieci i młodzieży przygotowano mnóstwo atrakcji. By scalić, zintegrować grupę p. Joanna Czerniejewska przeprowadziła wiele zabaw integracyjnych, które pozwoliły uczestnikom poznać się wzajemnie jak i poczuć się komfortowo w swoim towarzystwie. Zabawy niejednokrotnie wywoływały uśmiech na twarzy.

Tego dnia, uczestnicy poznali również, tajniki zabawy z Jo jo. Warsztaty przeprowadzili: Nikodem Karpiński i Krzysztof Adamczyk. Pokaz trików w ich wykonaniu wzbudził niemały zachwyt wśród młodych rytlan.

Drugiego dnia ferii zrobiło się gorąco, a to za sprawą tanecznych rytmów i konkursów przeprowadzonych przez p. Karola Mayer i p. Wiesława Galikowskiego. Dyskotekowe rytmy porwały wszystkich do tańca i dobrej zabawy.

W środę, zaczęliśmy od aktywności fizycznej. Dzięki różnorodnym grom sportowym, uczestnicy mogli we właściwy sposób spożytkować nadmiar energii, a także spalić trochę kalorii przed następnymi zajęciami. Tego dnia, bowiem odbyły się warsztaty kulinarne, które poprowadziły panie: Dorota Behrendt i Ewa Wardyn. Pod ich kierunkiem, powstały przepyszne kruche ciasteczka, których po upieczeniu wszyscy mogli spróbować.

Czwartego dnia, wyruszyliśmy do Starogardu Gdańskiego, do kina na seans pt.: „Tedi i mapa skarbów”. Komedia ta, spodobała się wszystkim widzom.

W piątek zawitaliśmy do Tucholi. Głównym punktem dnia było zwiedzanie Muzeum Borów Tucholskich, gdzie naszą grupę gorąco powitali: Starosta Tucholski p. Michał Mróz i członek Zarządu p. Jerzy Kowalik. Grupa otrzymała słodki upominek. Po muzeum i jego bogatych zbiorach oprowadzały nas: p. Magdalena Ast i p. Wioletta Chabowska, które w przystępny i ciekawy sposób zapoznały młodych rytlan z historią miasta Tuchola, legendą o św. Małgorzacie, z wyposażeniem i wystrojem chaty borowiackiej jak i florą i fauną Borów Tucholskich. Rytlanie wzięli też udział w lekcji muzealnej pn.: „pranie na tarach”. Pani Wioletta Chabowska pokazywała jak dawniej wykonywano, dziś bardzo prostą, a kiedyś katorżniczą wręcz czynność jaką jest pranie. Dzieci i młodzież korzystając ze starych metod i narzędzi same mogły spróbować prania na tarze, maglowania itp. (Rodzicom naszych podopiecznych oznajmiamy, że większość dzieci solennie obiecała robić pranie w domu). Jeżeli komuś było mało emocji, to po wspaniałej wizycie w muzeum, udaliśmy się do Zakładu Aktywności Zawodowej. Gdzie młodsi mogli poszaleć w Figloparku, a starsi pracowali nad tężyzną fizyczną w siłowni. Wspólny obiad zakończył naszą wizytę w Tucholi jak i wspólnie spędzony czas w ferie.

Serdeczne podziękowania dla: Urzędu Miejskiego  w Czersku, Starostwa Powiatowego w Tucholi, Muzeum Borów Tucholskich, Zespołu Szkół w Rytlu, p. Doroty Behrendt, p. Ewy Wardyn, Nikodema Karpińskiego i Krzysztofa Adamczyka.